MojElektromobil

Automobilka BMW má vo svojej ponuke hneď niekoľko plug-in hybridných vozidiel. Ich najväčšie plug-in hybridné SUV sme už stihli otestovať a čoskoro vám budeme môcť priniesť testy aj ďalších modelov. Ak však nad kúpou niektorého z ponúkaných áut rozmýšľate už teraz, firma priniesla kalkulačku, ktorá vám vypočíta, či je pre vás plug-in hybrid vhodnou voľbou.

Akú máte spotrebu?

Samozrejme, ak idete po nízkych prevádzkových nákladoch alebo vás zaujíma lokálne znižovanie emisií, elektromobil je v týchto aspektoch jednoznačne tou najlepšou voľbou. Ak ale na plne elektrickú jazdu ešte necítite, môžete siahnuť po plug-in hybride. Či sa vám oplatí je možné zistiť aj cez najnovší nástroj od BMW – jednoduchú kalkulačku, do ktorej stačí zadať základné parametre.

Všetko závisí od vášho denného nájazdu a spotreby auta, ktoré by ste brali ako ekvivalent k plug-in hybridu. Respektíve, môže ísť samozrejme aj o to, na ktorom jazdíte teraz. Veľmi dôležité taktiež je, či po určitom počte kilometrov môžete auto nabiť znova. Napríklad, keď je váš denný nájazd 100 km, teda 50 km do práce a 50 km späť, je dôležité vedieť, či auto môžete nabiť aj v práci.

Ušetriť môžete aj 1 000 €

Ak teda denne najazdíte 100 kilometrov a vaše budúce / súčasné auto spotrebuje 6,6 litrov benzínu na 100 kilometrov, suma ktorú za rok ušetríte na palive, môže presiahnuť aj 1 000 €. Ak by ste auto nabíjali aj v práci, ušetrená suma môže byť ešte o pár stoviek vyššia. Samozrejme, toto sú len “modelové” hodnoty. V skutočnosti môžu byť nižšie, ale aj oveľa vyššie. Výpočty môže ovplyvniť tiež suma, za ktorú auto dokážete dobiť v práci. Dôležité sú aj vaše jazdné návyky, ktoré elektrický dojazd vedia ovplyvniť v oboch smeroch.

Dôležitá je aj rýchlosť nabíjania

Rýchlosť nabíjania je ďalší podstatný faktor. Modely od BMW, bohužiaľ, ponúkajú iba základnú palubnú nabíjačku s výkonom 3,7 kW. To samozrejme stačí na dobitie drvivej väčšiny z ponúkaných vozidiel cez noc z 0 na 100 %. Avšak, rôzne kratšie zastávky na dlhších cestách, kedy by ste mali možnosť auto dobiť, sú kvôli slabej nabíjačke takmer úplne bezpredmetné.

Napríklad Mercedes-Benz už do plug-in hybridov pridáva možnosť pre DC nabíjanie, čo dokáže výrazne skrátiť čas nabíjania. Pre porovnanie, BMW 330e Sedan dokážete nabiť na rýchlo nabíjacej stanici za približne 3 a pol hodiny. Mercedes-Benz A 250e to zvládne za približne pol hodinu.

Naše testy plug-in hybridov

Plug-in hybridy testujeme aj my, a to na krátkych, ale aj dlhších trasách. Najnovšie sme otestovali plug-in hybridný Mercedes-Benz GLE 350de s elektrickým (WLTP) dojazdom 82 až 99 kilometrov. V uplynulé týždne sme taktiež testovali Audi A6 55, ktorý v elektrickom režime ponúka v súčasnosti štandardný dojazd okolo 50 kilometrov. Za zmienku tiež stojí plug-in hybridný Peugeot 3008 či luxusné BMW X5, ktoré rovnako poteší mierne nadštandardným dojazdom v elektrickom režime.

Náš tip
Koľko prejde elektromobil na jedno nabitie? | BLOG
18. júna 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+