MojElektromobil

India plánuje nariadiť taxi službám, ako Uber a Ola, aby do apríla 2026 previedli 40% svojho vozového parku na elektrický pohon. Uber aj Ola sú finančne podporované skupinou Softbank Group a aby dosiahli tieto ciele. Museli by začať nakupovať bezemisné vozidlá už budúci rok.

Niektoré taxislužby, vrátane Ola, sa v minulosti už pokúšali prevádzkovať elektromobily, no neúspešne. Najväčším problémom bola nedostatočná infraštruktúra. Obstarávacie náklady tiež nie sú nízke, takže sa im to finančne nevyplatilo.

India sa snaží presadiť novú politiku na podporu elektrických vozidiel a znížiť dovoz ropy, aby splnila svoj záväzok z Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Vláda intenzívne pracuje na dodržaní tohto záväzku.

Susedná Čína, ktorá je najväčším automobilovým trhom sveta, je už dnes v elektrifikácii globálnym lídrom. Stanovila si tvrdé ciele pre výrobcov elektromobilov a poskytuje aj dotácie na kúpu elektromobilov pre taxislužby.

Predaje elektromobilov sú v Indii veľmi slabé

Predaj elektromobilov v Indii vzrástol trojnásobne na 3 600 kusov v minulom roku. Stále však predstavujú len asi 0,1% z 3,3 milióna automobilov. Predaj elektromobilov v Číne medzitým vzrástol v roku 2018 o 62% na 1,3 milióna vozidiel.

Na vládnom stretnutí v Nai Dilli 28. mája sa zúčastnili predstavitelia Ministerstva cestnej dopravy, energetiky, obnoviteľnej energie a ocele, ako aj organizácií z ťažkého priemyslu a obchodu. Všetci odporúčali prevádzkovateľom taxíkov v Indii postupne elektrifikovať svoje vozidlá.

Náš tip
Tesla Robotaxi: Váš elektromobil môžte nechať zarábať ako samojazdiaci taxík
11. júna 2019
Zdroj: businessinsider.com

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+