MojElektromobil

Žiadnemu technologickému nadšencovi pravdepodobne neuniklo, že v týchto dňoch sa koná celosvetová konferencia CES v Las Vegas, ktorá je venovaná najnovším technologickým vychytávkam všetkého druhu. Rôzne spoločnosti tu predstavujú to najlepšie, čo dokážu vyrobiť, vymyslieť, navrhnúť. Prítomní sú aj veľkí svetoví hráči, napríklad aj japonské Sony.

Novinka zvonku | Zdroj: motor1.com

Sony spoločne s automobilkou Honda pracovali na vlastnom elektromobile, založili kvôli tomu aj novú firmu Sony Honda Mobility. Prvý elektromobil od tejto novej automobilky bol predstavený na minuloročnom CES, v tomto roku bol uvedený jeho nástupca s označením Afeela. Pripomíname, že zatiaľ ide len o prototypy, takže si ešte chvíľu musíme počkať na to, že tieto vozidlá uvidíme reálne na cestách.

Uvedenie vo veľkom štýle

V každom prípade, tento elektromobil nezaujal len svojimi špecifikáciami alebo dizajnom. Sony rovno zobrala to najlepšie, čo vyrába, a využila to na skvelý marketing. Áno, reč je o hernej konzole PlayStation. Izumi Kawanishi, prezident automobilky Sony Honda Mobility, počas predstavenia novinky využil ovládač z tejto konzoly na to, aby vozidlo dostal na pódium. To, čo si hráči pretekárskych hier v minulosti mohli len predstavovať, sa práve stalo skutočnosťou. Sony jednoducho vie, ako zaujať.

Táto udalosť akosi poslala do úzadia samotný elektromobil, ktorý je však tiež veľmi zaujímavý. V porovnaní s predchádzajúcim modelom sa vrátili klasické spätné zrkadlá (predchodca mal kamery) a z dizajnového hľadiska boli vykonané aj nejaké zmeny na nárazníku. V konečnom dôsledku ide ale o veľmi podobné vozidlo.

Mohlo by vás zaujímať:

Vydarený je aj interiér, ktorý doslova žiari najmodernejšími technológiami a displejmi. Vyzerá to mimoriadne futuristicky, presne o tomto by mal koncept byť. Zaujímavé určite bude to, ako sa automobilke tento dizajn podarí implementovať do hotového modelu. Ďalším výrazným prvkom je netradičný volant, ktorého horná strana prakticky neexistuje, pripomína volant Yoke od Tesly.

afeela
Volant | Zdroj: motor1.com

Čo sa týka samotných špecifikácií, vozidlo je vybavené dvoma motormi, ktoré poháňajú všetky kolesá a ponúkajú celkový výkon 241 koní. Akumulátor má kapacitu veľmi slušných 91 kWh a vo výbave je rýchle DC nabíjanie s výkonom 150 kW. Palubná nabíjačka ponúka výkon 11 kW.

afeela
Zdroj: motor1.com

Produkcia modelu Afeela by mohla začať v roku 2025, pričom prvé modely by sa k zákazníkom mohli dostať v roku 2026. Zaujímavosťou je, že hráči obľúbenej hry Gran Turismo 7 si na tomto vozidle budú môcť virtuálne zajazdiť už v tomto roku.

Náš tip
Aké elektromobily nás čakajú v roku 2024? 2. diel
12. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+