MojElektromobil

V odvážnom kroku smerom k formovaniu budúcnosti infraštruktúry nabíjania elektrických vozidiel si Hyundai Motor Group razí vlastnú cestu vývojom robustnej siete ultrarýchlych nabíjačiek. Tento strategický krok stavia Hyundai proti široko uznávanej sieti Tesla Supercharger. Podarí sa mu úspech Superchargerov napodobniť alebo pôjde len o lacnejšiu kópiu? O správe informoval Electrek.

Nedávne trendy ukazujú, že rôzne automobilky spolupracujú s Teslou, aby využili jej sieť Superchargerov, no Hyundai si vyberá odlišnú cestu. Správy z KED Global odhalili ambiciózne plány Hyundai Kefico Corp. Ako dodávateľ elektronických riadiacich systémov pod záštitou Hyundai Motor Group sa spoločnosť snaží získať certifikáciu od kórejskej vlády pre svoje vysokorýchlostné nabíjačky s pôsobivým výkonom 350 kW.

S ambicióznym plánom sa Hyundai snaží uviesť tieto špičkové nabíjačky EV na trh v priebehu aktuálneho roka, za predpokladu, že získajú regulačné schválenie. Toto úsilie vychádza z vyhlásenia Hyundai začiatkom tohto roka na demonštračnom podujatí, kde odhalili plány na založenie obchodu s „hyper-fast nabíjačkami“ pre elektromobily. V rámci tejto iniciatívy bola zahrnutá najmä vlajková loď nabíjacích staníc s názvom Hyundai E-Pit.

hyundai charger
Zábery na nabíjaciu stanicu | Zdroj: Electrek

Aj keď sa projekt Hyundai E-Pit stretol s určitými oneskoreniami, spoločnosť zostáva oddaná svojej vízii. Hyundai, ktorý sa pôvodne zaviazal predstaviť 120 ultrarýchlych nabíjačiek E-Pit do konca konkrétneho roka, čelil neúspechom. Napriek tomu bol pokrok stabilný, pričom počet lokalít E-Pit vzrástol z 12 na 36 za niečo vyše roka.

Porovnanie nastáva aj pri zvažovaní rozšírenia siete Superchargerov od Tesly počas rovnakého obdobia. Tá sa rozrástla z 33 na 106 miest v regióne (Kórea). Stratégia Hyundai však stavia na kvalite pred kvantitou. Každá nabíjacia stanica E-Pit sa môže pochváliť pôsobivou konfiguráciou štyroch až šiestich nabíjačiek s výkonom 350 kW, čo odzrkadľuje záväzok spoločnosti Hyundai poskytovať prémiový zážitok z nabíjania.

Kvalita má prevažovať nad kvantitou

Hyundai hrdo predstavuje svoje nabíjacie stanice E-Pit ako viditeľnú inováciu, pričom zdôrazňuje zvýšené pohodlie, ktoré ponúkajú. Spoločnosť tvrdí, že elektrické vozidlá sa tak dokážu nabiť z 10 % na 80 % za pozoruhodne krátky čas. Trvať im to má len 18 minút. Efektivita tohto nabíjacieho procesu si však vyžaduje použitie prémiových materiálov, čo podčiarkuje odhodlanie spoločnosti priniesť kvalitný produkt.

Prínos Hyundai do oblasti ultra-rýchlych nabíjačiek pre elektromobily znamená transformačný posun v automobilovom priemysle. Tým, že sa Hyundai rozhodol pre nekonvenčnú trasu a rozvíjal svoju vlastnú sieť vysokorýchlostného nabíjania, pripravuje pôdu pre zdravú konkurenciu, inovácie a udržateľnú budúcnosť elektromobilov.

Náš tip
Ako veľmi vplýva rýchle nabíjanie elektromobilov na degradáciu batérie?
30. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+