MojElektromobil

Snáď každý fanúšik elektromobilov vie, že Tesla vyrába svoje modely v továrňach Gigafactory. Tie sa nachádzajú nielen doma v USA, ale aj v Číne či v Európe. Vôbec prvou bola továreň vo Fremonte, Kalifornii. Momentálne sa tam vyrába Model S, Model X, Model 3 a Model Y. Na tému upozornil portál Insideevs.

Až 3 milióny vozidiel

Továreň dosiahla 18. mája tohto roka významný míľnik, keďže počas svojej existencie už vyrobila 3 milióny elektromobilov. Najvyššie zrýchlenie výroby zaznamenala práve v poslednom období, o čom svedčí aj fakt, že dvojmiliónte vozidlo tu bolo vyrobené v roku 2022.  Automobilka sa touto významnou udalosťou pochválila aj na sociálnej sieti X (predtým Twitter), ktorú tiež vlastní Elon Musk.

Na fotografii sa nachádzajú zamestnanci Tesly spoločne s Modelom S, ktorý sa tu vyrába už od roku 2012. Továreň vo Fremonte je podporovaná továrňou Giga Nevada, ktorá vyrába batérie a ďalšie komponenty, vrátane pohonných jednotiek. Gigafactory vo Fremonte je zároveň jedinou, ktorá vyrába až štyri modely.

Až polovica Tesiel bola vyrobená vo Fremonte

Jej ročná kapacita je približne 650 tisíc vozidiel. Ak by sme to mali rozdeliť na drobnejšie, tak drahších elektromobilov (S a X) sa tu ročne vyrobí 100 tisíc, zostávajúcich 550 tisíc pripadá na dva lacnejšie modely. Tesla celkovo vyrobila 6 miliónov vozidiel (informácia z konca marca tohto roka), z čoho polovica vyšla práve z liniek vo Fremonte.

Nemali by ste prehliadnuť:

Počas svojej existencie síce dokázala vyrobiť najviac vozidiel, no dnes už nehrá takú významnú úlohu. Jej miesto prebrali novšie. V súčasnosti sa približne polovica nových Tesiel vyrába v Gigafactory Šanghaj. Viac o tejto téme nájdete v článku Až polovica nových Tesiel je vyrobená v Číne.

V rámci najbližšej budúcnosti sa očakáva, že druhý štvrťrok tohto roka bude v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku o niečo slabší. Dôvodom je nižší dopyt, keďže konkurencia je čoraz silnejšia.

Náš tip
Elektrokolobežky pomáhajú ušetriť hodiny času. A nielen to!
24. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+