MojElektromobil

Tesla vyrába svoje elektromobily v štyroch obrovských továrňach, ktoré nazýva Gigafactory. Nachádzajú sa v Kalifornii, Texase, Číne a jedna z nich je postavená aj v Európe, konkrétne neďaleko Berlína. Najviac vozidiel však vyrobí v Gigafactory v čínskom Šanghaji. Portál Insideevs informoval o tom, že táto továreň vyrába viac ako polovicu produkcie elektromobilov značky Tesla.

Gigafactory v Šanghaji vyrába najviac Tesiel

Americká automobilka nezverejňuje čiastkové dáta, a tak konkrétnejšie údaje je potrebné získať z iných zdrojov. Oficiálne sa dozvedáme len informácie o tom, koľko vozidiel bolo vyrobených celkovo, teda vo všetkých štyroch továrňach. V prvom štvrťroku 2024 to bolo 433 371 elektromobilov, čo je o 2 percentá menej ako v prvom kvartáli minulého roka. Z tohto objemu bolo viac ako 220-tisíc vozidiel vyrobených v Číne.

Tesla Model S Plaid
Tesla Model S Plaid | Zdroj: Tesla

To, koľko vyrobia jednotlivé továrne, sa dá zistiť napríklad z dát Čínskej asociácie osobných automobilov (CPCA). Výroba v Číne vyzerá stabilne a dlhodobo produkuje približne 51 percent zo všetkých vozidiel Tesly. Jedine v roku 2022 bol zaznamenaný menší prepad, kedy sa v Šanghaji vyrobilo 43,5 % Tesiel.

Najväčšia továreň na svete vyrábajúca elektromobily

Vyrábajú sa tu najmä najlacnejšie elektromobily automobilky, čiže Model 3 a Model Y. Druhý spomínaný je momentálne najpredávanejším elektrickým vozidlom všetkých čias, v minulom roku sa dokonca v Európe stal najpredávanejším autom vôbec. Tieto čísla len potvrdzujú dôležitosť výrobnej haly v Číne, ktorá dodáva vozidlá najmä pre čínsky trh, no dovážajú sa aj do Európy.

Nemali by ste prehliadnuť:

Stavba Gigafactory v Šanghaji začala v januári 2019 a prvé hotové vozidlo z nej vyšlo ešte v decembri rovnakého roka. Pôvodne sa tu vyrábal len Model 3, neskôr bola výroba rozšírená aj na Model Y. Ten sa na trh dostal v januári 2021. Ide zároveň o najväčšiu továreň na svete, ktorá vyrába elektromobily, s ročnou kapacitou presahujúcou 950-tisíc vozidiel. Celkovo tu bolo vyrobených už približne 2,5 milióna Tesiel a ďalšie budú pribúdať rýchlym tempom. Pozícia továrne by mala v najbližších rokoch zostať veľmi silná.

Náš tip
Test Škoda Enyaq 85x Laurin & Klement: Luxus v podaní strednej triedy
17. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+