MojElektromobil

Elektromobilita zaujala aj výrobcu iPhonov – taiwanský gigant Foxconn. Nadviazal partnerstvo a investoval do čínskeho startupu Byton, spolu začnú sériovú výrobu v roku 2022.

Foxconn zaujala elektromobilita

Taiwanský technologický gigant Foxconn Technology Group, ktorý vyrába smartfóny Apple iPhone, podpísal strategickú spoluprácu v elektromobilite s čínskym startupom Byton, ktorý sa snaží už pár rokov spustiť sériovú výrobu elektromobilov.

Riziková stávka pre Foxconn

Investícia 200 miliónov do Bytonu je veľká stávka pre Foxconn. Startup je na scéne od roku 2017 a stihol vyrobiť funkčné prototypy modelu M-Byte, SUV známe obrovskými displejmi v interiéri. Startup predstavil medzičasom aj koncept K-Byte – prémiový sedan.

Elektromobily Byton M-Byte a K-Byte (Zdroj: Byton)
Elektromobily Byton M-Byte a K-Byte (Zdroj: Byton)

Napriek tomu, že Byton otvoril pobočky v Kalifornii, Nemecku, aj v Číne a má k dispozícii aj fabriku, stále nedokázal spustiť sériovú výrobu. V minulom roku sa dokonca hovorilo o bankrote startupu.

Firmy plánujú podľa portálu Bloomberg začať sériovú výrobu prémiového elektromobilu Byton M-Byte v 1.kvartáli 2022. Miesto výroby je Zóne ekonomického a technologického rozvoja Nanjing (300 km od Šanghaja na severovýchode Číny).

Výrobná fabrika elektromobilov Byton - Nanjing, Čína (Zdroj: Byton)
Výrobná fabrika elektromobilov Byton – Nanjing, Čína (Zdroj: Byton)

Strategické partnerstvo Foxconn-Byton však vyzerá nádejne. Bloomberg s odvolaním sa na dôveryhodné zdroje z interného prostredia píše, že Foxconn má poskytnúť znalosti a skúsenosti so vyspelými výrobnými technológiami.

Má tiež poskytnúť expertízu v prevázdzkovom manažmente a sprístupniť jeho rozsiahlu dodávateľskú sieť. Foxconn však údajne rokuje aj s ďalšími čínskymi výrobcami elektromobilov.

V posledných rokoch zaznamenávame viac investícií technologických firiem do vývoja a výroby elektromobilov. Firma Apple v poslednej dobe rokuje o výrobe vlastného elektromobilu “Apple Car” s výrobcom Hyundai.

15. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+