MojElektromobil

Plánový termín výroby aj očakávané dodacie lehoty pre elektromobil Fisker Ocean platia aj napriek aktuálne situácii a problémom, ktoré vyvoláva šírenie ochorenia COVID-19. K žiadnym posunom teda, aspoň zatiaľ, nedochádza. Prostredníctvom tlačovej správy o tom informovala spoločnosť Fisker.

Prípravy pokračujú naplno a netradičný elektromobil so solárnou strechou, Fisker Ocean, do výroby zamieri koncom roka 2021. Výroba má postupne naberať na obrátkach a k prvým majiteľom sa nové vozidlá dostanú v druhej polovici roka 2022.

Fisker uvádza, že eviduje objednávky od viac než 22 000 klientov zo 116 krajín, pričom väčšina rezervácií pochádza zo Severnej Ameriky. Aj v týchto ťažkých dňoch má spoločnosť prijímať stále nové objednávky. Verí, že záujem o jej elektromobil bude pokračovať aj v dohľadnej dobe.

Navyše odvážne predpovedá, že po skončení aktuálnej pandémie koronavírusu vyletí záujem o osobnú dopravu, ktorá dramaticky prekoná dopravu verejnú. Táto skutočnosť sa má opäť pretaviť do nákupu nových vozidiel. Predpoveď je to skutočne odvážna, najmä z pohľadu ekonomiky, ktorá v týchto dňoch dostáva na frak.

Štyri konfigurácie, základná cena aj lízing

Cena základného modelu Fisker Ocean bola pevne stanovená na 37 499 dolárov, no ponúkaný bude aj lízingový program, kedy zákazník jednorázovo zaplatí 2999 dolárov a mesačne bude uhrádzať 379 dolárov. Vozidlo bude najskôr dostupné na americkom a európskom trhu, neskôr sa zjavne počíta s expanziou na ďalšie trhy.

Kúpa, ako aj uzatvorenie lízingovej zmluvy majú prebiehať priamo cez oficiálny web a mobilnú aplikáciu Fisker Flexee pre iOS a Android. Prebiehať teda bude priamy predaj, no spomínajú sa aj prezentačné centrá, kde budú elektromobily vystavené –  akési showroomy. Cez mobilnú aplikáciu bude možné objednať aj testovacie jazdy.

Dostupné budú štyri konfigurácie Fisker Ocean, no podrobnosti o tom, čo presne ponúknu ešte len budú oznámené. Fisker si tieto informácie odkladá na štvrtý kvartál tohto roka. Pár mesiacov predtým, v kvartáli treťom, bude oznámená presná výrobná stratégia.

Upresnené boli aj informácie o dojazde. Ten sa má pohybovať v rozmedzí 402 až 483 kilometrov. Nabíjanie bude prebiehať cez medzinárodný konektor CCS 2.

Zabudovaná diagnostika vodiča upozorní na prípadné problémy. Servisný úkon bude možné naplánovať priamo cez zákaznícku aplikáciu, v ktorej bude možné zvoliť aj miesto vyzdvihnutia a následnej odovzdávky vozidla.

Nová off-roadová výbava Force-E

Fisker vraj na základe dopytu zo strany zákazníkov do ponuky zavádza aj off-roadovú verziu svojho inak skôr mestského elektromobilu Fisker Ocean. V tomto prevedení ponúkne pohon všetkých štyroch kolies, výkon 300 koní a rôzne vylepšenia karosérie a pruženia s cieľom zvýšiť ich odolnosť.

Konkrétne sa okrem iného spomína aj osadenie off-roadových kolies, pridanie dodatočných predných a strešných svetiel, pridanie ochranných tyčí, osadenie ťažných hákov či špecialita v podobe napájacej zásuvky pre pomoc ostatným elektromobilom. Ďalšou zaujímavosťou je nádrž na pitnú vodu, ktorá má prísť vhod v krízových situáciách.

Off-roadové vyhotovenie Force-E bolo vytvorené tak, aby Fisker Ocean mohol svoje uplatnenie nájsť aj v záchranných a ozbrojených zložkách, či už ide o armádne alebo policajné nasadenie. Podrobnosti sa dozvieme počas budúceho roka, kedy dôjde k prezentácii prototypu.

22. apríla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+