MojElektromobil

Dnes (26.2.2024) sa pri príležitosti konania autosalónu v Ženeve uskutočnilo aj vyhlásenie populárnej európskej ankety Auto roka pre rok 2024. Víťazom ankety sa stal opäť elektromobil, ide o nový Renault Scenic E-Tech Electric.

Do finále sa prepracovali štyri elektromobily z celkového počtu 7 finalistov, avšak až šesť z nich ponúka aj čisto elektrickú verziu. Dá sa teda povedať, že anketu ovládli elektrické vozidlá po dlhoročnom vedení vozidiel spaľovacích.

Renault Scenic
V ankete zvíťazil Renault Scenic | Zdroj: Car of the year 2024

Medzi finalistov boli zaradené novinky BMW radu 5, BYD Seal, Kia EV9, Peugeot 3008, Renault Scenic, Toyota C-HR a Volvo EX30. S výnimkou Toyoty sú všetky ostatné modely dostupné aj ako čisté elektromobily – okrem výlučne elektrických vozidiel ide o BMW i5 a Peugeot E-3008.

S celkovým počtom 329 bodov v tohtoročnej ankete zvíťazil Renault Scenic E-Tech Electric, keď predbehol v poradí druhé BMW radu 5 a tretí Peugeot 3008. Za ním nasledovali Kia EV9 a Volvo EX30. Posledné dve miesta spomedzi finalistov patrili čínskemu elektromobilu BYD Seal a japonskému hybridu Toyota C-HR.

Renault Scenic
Nový elektromobil Renault Scenic

Renault Scenic E-Tech Electric je už v predpredaji dostupný aj na slovenskom trhu od polovice decembra minulého roka, hoci prvé vozidlá na Slovensko ešte nedorazili. Ceny začínajú na úrovni 43 900 € za verziu EVOLUTION. Na našom trhu je v tomto momente dostupná výhradne verzia long range s 87 kWh batériou a 160 kW elektromotorom. Elektrický dojazd má dosahovať až 625 kilometrov v kombinovanom cykle podľa metodiky WLTP.

Renault na tróne po dlhej dobe

Renault tak získal triumf v ankete po takmer dvadsiatich rokoch, kedy v nej naposledy zvíťazila 3. generácia Renaultu Clio. Na prelome milénia sa mu však darilo ešte viac, keď v roku 2003 získal titul Auto roka aj Renault Megane a v roku 1997 práve prvá generácia modelu Scenic.

BMW i5 M60
Druhé miesto obsadilo nové BMW radu 5

Za posledných 5 rokov, od roku 2019 tak ide už o tretí výlučne elektrický model s víťazstvom v európskej ankete Auto roka (2019 – Jaguar I-Pace, 2021 – Kia EV6), pri čom aj ďalšie dve vozidlá (2020 – Peugeot 208, 2023 – Jeep Avenger) sú dostupné aj s čisto elektrickým pohonom. Výnimku tvorí len víťaz ankety z roku 2022 – Toyota Yaris, ktorá je dostupná s hybridným pohonom.

Mohlo by vás zaujímať:

Elektromobil roka 2024

Portál MôjElektromobil.sk v spolupráci s generálnym partnerom ČSOB Leasing a hlavným partnerom ZSE Drive od 22. februára 2024 spúšťa už šiesty ročník veľkého hlasovania za najlepšie elektrifikované automobily na Slovensku.

Zapojiť sa do hlasovania je veľmi jednoduché. Stačí prejsť na oficiálnu webovú stránku ankety ElektromobilRoka.sk, zvoliť Hlasovanie a vybrať vašich favoritov v jednotlivých kategóriách.

Hlasovanie v šiestom ročníku ankety Elektromobil Roka powered by ČSOB Leasing prebieha do 11. apríla 2024. Počas tohto obdobia môže každý záujemca odovzdať svoj hlas, čím pomôže vybrať víťazov a súčasne sa zapojí do žrebovania o množstvo cien.

Náš tip
Elektromobil Roka 2024 powered by ČSOB Leasing: Vyberte najlepšie elektromobily a plug-in hybridy!
26. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+