MojElektromobil

Piata generácia známeho modelu Renault Scenic bola predstavená v plne elektrickej podobe s čím súvisí aj prívlastok E-Tech. Novinka vyrástla na podvozkovej platforme CMF-EV, na ktorej vznikli aj súrodenci Renault Megane E-Tech a Nissan Ariya. Téme sa venoval portál InsideEVs.

Renault Scenic E-Tech sa má v Európe do predaja dostať začiatkom roka 2024 a ponúkaný bude v dvoch verziách. Predajné ceny zatiaľ neboli upresnené. Základom bude verzia „Standard range“ so 125 kW elektromotorom, krútiacim momentom 280 Nm a pohonom prednej nápravy. Z nuly na stovku sa rozbehne za 9,3 sekundy a maximálna rýchlosť sa zastavuje na hodnote 150 km/h.

V tomto prípade bude osadená batéria typu NMC s kapacitou 60 kWh pre dojazd 420 km podľa WLTP. Podporované je DC nabíjanie výkonom 130 kW alebo AC nabíjanie výkonom do 22 kW.

Ako druhá bude v ponuke verzia Renault Scenic E-Tech „High range“ s výkonnejším elektromotorom (160 kW a 300 Nm), ako aj väčšou batériou s kapacitou 87 kWh. To sa má pretaviť do dojazdu až 620 km podľa WLTP. Výkonnejšia verzia sa z 0 na 100 km/h rozbehne za 8,4 sekundy. Posunutá je aj maximálna rýchlosť, konkrétne na 170 km/h.

K rozdielu dochádza aj v prípade DC nabíjania. Výkonnejšiu verziu Renault Scenic E-Tech s predĺženým dojazdom je možné nabíjať až výkonom 150 kW. AC nabíjanie zostáva rovnaké na 22 kW.

Renault Scenic E-Tech | Zdroj: Renault

Zaujímavosťou obidvoch verzií má byť osadenie batérie zloženej z oddelených modulov, čo umožňuje pomerne jednoduchú výmenu a opravu. Renault uvádza, že elektronika, elektromotor ani batéria nového modelu neobsahujú takzvané vzácne zeminy. Zvýšený mal byť aj podiel využitia recyklovaných materiálov.

Elektromobil ponúka 5 miest na sedenie, plochú podlahu a interiérové odkladacie plochy s celkovým objemom 38,7 litra. Kufor má objem 545 litrov. Vozidlo je dlhé 4 470 milimetrov, široké 1 864 milimetrov a vysoké 1 571 milimetrov. Súčasťou interiéru je 12,3-palcová aj 12-palcová obrazovka. Nechýba kompatibilita s Android Auto, Apple CarPlay či možnosť používať viac ako 50 aplikácií, vrátane Google Máp.

Nové elektromobily v ostatných týždňoch predstavil aj Fisker, MINI, BMW či KIA. Okrem toho sa do predaja dostala aj vynovená verzia Tesla Model 3.

Renault Scenic E-Tech | Zdroj: Renault

Renault Scenic E-Tech: Obľúbený model príde aj ako elektromobil

17. júla 2023

Renault sa pripravuje na uvedenie ďalšieho elektrického modelu. Nový Scénic E-Tech Electric má svoju formálnu premiéru zažiť už začiatkom septembra na výstave s IAA 2023 v Mníchove.

Novinka bude vychádzať z koncepčného vozidla Scénic Vision, ktoré vyjadruje ďalší krok Renault v segmente C s elektrickými modelmi a odhalené bolo počas summitu ChangeNOW v Paríži. Tento model rozšíri rad plne elektrických osobných vozidiel: Megane E-Tech electric, ZOE a Twingo. Pôjde o druhý elektromobil značky Renault v segmente C

Koncept sa zameriaval na poskytnutie udržateľnejšej, bezpečnejšej a inkluzívnejšej mobility. Úplne nový Renault Scénic E-Tech electric sa vydá na cestu vydláždenú konceptom Scénic Vision, pretože je prvým sériovým vozidlom, ktoré stelesňuje novú stratégiu udržateľného rozvoja značky: životné prostredie, bezpečnosť a inklúziu.

Renault Scenic E-Tech | Foto: Renault

Plne elektrický Renault Scénic E-Tech Electric má byť piatou generáciou známeho modelu Renault Scénic, ktorý sa v ponuke francúzskej automobilky objavuje pravidelne už od roku 1996, kedy na trh dorazil pod pôvodným názvom Mégane Scénic. Automobilka v prípade najnovšej generácie avizuje, že zmenené bolo úplne všetko okrem mena.

Technické podrobnosti si zatiaľ necháva pre seba. Vieme však už toľko, že pôjde o 5-miestny elektromobil stojaci na platforme CMF-EV, ktorú využíva aj model Renault Megane E-Tech. Portál FleetNews uvádza, že počas leta prebieha testovanie nového modelu na verejných komunikáciách.

Renault Scenic E-Tech | Foto: Renault

Nový Renault Scénic E-Tech Electric má byť postavený do pozície priameho rivala pre Volkswagen ID.4 či ŠKODA Enyaq iV. Súčasne tak bude konkurovať aj modelom ako Hyundai IONIQ 5 a pravdepodobne aj novému Volvo EX30.

Náš tip
Polícia dostala prvé elektromobily. Do konca roka chce stovky nabíjacích bodov
5. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+