MojElektromobil

Elektromobily verzus fosílne autá. O ekológii ťažby a spracovania palív pre elektromobily sa už napísalo množstvo mýtov a poloprávd. Prehľadné a jasné video so slovenským dabingom vám vysvetlí všetky dôležité fakty o tejto problematike.

Ekológia elektromobilov je široká problematika. Aby sme si vedeli predstaviť, akú majú uhlíkovú stopu, musíme uvažovať nad celým životným cyklom vozidla, od ťažby surovín pre jeho výrobu, cez výrobu a spotrebu potrebného paliva až po recykláciu vozidla/komponentov vozidla. Elektromobily sú v drvivej väčšine výrazne ekologickejšou formou mobility.

Elektromobily verzus fosílne autá

Množstvo ľudí stále neverí, že elektromobily sú ekologické, resp. ekologickejšie ako klasické autá s vnútorný spaľovaním fosílnych palív. Na rôznych portáloch sa dookola omieľajú tie isté mýty, polopravdy, domnienky, alebo informácie bez kontextu. Na druhej strane sa vo videu porovnáva uhlíková stopa ťažby lítia, ktoré je kľúčovou surovinou v Li-ion batériách pre elektromobily.

V USA sa nachádza približne 435 000 ropných púmp. Len na vytiahnutie ropy zo zemskej kôry týmito pumpami je potrebných 4 300 GWh (gigawatthodín) elektrickej energie. Keby sme toto množstvo energie použili priamo na nabitie a spotrebu v elektromobiloch, stačilo by to na pohon viac ako 15 miliónov elektromobilov počas jedného celého mesiaca.

Už v tomto videu s množstvom faktov a čísel je jasné, že už len ťažba, spracovania a distribúcia ropy sú extrémne škodlivé procesy pre našu planétu. Ukážte ho známym, ktorí stále pochybujú o ekológii elektromobilov.

Prehľadné video pôvodne vytvoril anglický YouTube kanál Fully Charged. Do slovenčiny ho preložil a upravil slovenský elektromobilista a majiteľ Tesly Model 3 Ľuboš Geleta.

Faktická/prekladová chyba vo videu

Vo videu sa nachádza jedna faktická/prekladová chyba v čase 9:58. „Vyzerá to tak hlúpo, že toľko elektriny spotrebujeme na odčerpanie ropy zo zeme, vytvárame tony znečistenia, ktoré sú potrebné na prepravu a spaľovanie, aby z neho nakoniec bolo 70 percent využitej. energie.“

V skutočnosti je to 70% nevyužitej energie. Spaľovacie motory využijú len približne 30% energie paliva, zvyšných 70% sa stratí vo forme tepla v procese spaľovania.

 

2. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+