MojElektromobil

Jaguar Land Rover údajne pre svoje nové modely využije platformu čínskeho koncernu Chery určenú pre elektrické vozidlá. Viaceré zahraničné značky sa snažia využiť technológiu čínskych automobiliek na vstup do vôd elektromobility. Správu pochádzajúcu od miestnych médií prevzal portál cnevpost.

Podľa správy budú britské značky koncernu Jaguar Land Rover vyrábať nové modely na hybridných a plne elektrických platformách značky Exeed z portfólia spoločnosti Chery. Na domácom čínskom trhu ponúka značka Exeed aj zaujímavý elektromobil Sterra ES, ktorý za cenu pod 30 000 eur ponúka aerodynamický sedan nižšej strednej triedy s dojazdom 550 až 905 kilometrov (v závislosti na verzii). Model sa ponúka vo verziách so 400 aj 800 V architektúrou, pri čom už päťminútové nabíjanie dokáže predĺžiť dojazd o ďalších 150 km.

Exeed Sterra ES
Exeed Sterra ES | Zdroj: Exeed

Spoločnosť Jaguar Land Rover, ktorú vlastní indický koncern Tata Motors, založila v Číne spoločný podnik s firmou Chery, pričom každá z nich vlastní 50 % podiel.

Padajúce predaje spaľovacích modelov

Jaguar Land Rover zažil v rokoch 2010 – 2017 veľkú expanziu na čínskom trhu, kedy jeho predaje vzrástli z 26 100 na 146 000 kusov. Neskôr však podobne ako v globálnom meradle do roku 2023 tento počet klesol na 106 400 kusov. Nové elektrické modely na čínskej platforme by tak mohli priviať nový vietor do plachiet JLR a znížiť náklady či priniesť konkurencieschopnú cenovku.

Už v roku 2019 mal byť predstavený elektromobil luxusnej triedy Jaguar XJ, nakoniec však krátko pred jeho premiérou došlo k rozhodnutiu o zastavení prác na projekte. Vo výsledku tak po ukončení výroby posledného spaľovacieho XJ pred piatimi rokmi zostala značka preslávená veľkými luxusnými sedanmi so športovým nádychom bez kľúčového modelu, v ponuke jej zostali len vozidlá nižšej kategórie, dve SUV a športový F-Type.

Range Rover
Aj Range Rover príde s čisto elektrickým pohonom | Zdroj: Jaguar Land Rover

V apríli minulého roka Jaguar Land Rover oznámil, že zmení svoj názov na JLR a rozdelí sa na štyri samostatné značky: Range Rover, Discovery, Defender a Jaguar. Jaguar a nové značky majú byť do budúcna zamerané už výlučne na elektrické vozidlá.

Spoločnosť tiež uviedla, že v nasledujúcich piatich rokoch investuje 15 miliárd GBP (17,6 miliardy eur), ktoré budú vynaložené najmä na modernizáciu tovární v súlade s cieľom stať sa do roku 2030 čisto elektrickou značkou. V prípade značky Jaguar k tomu zrejme dôjde už v tomto roku, keďže v júni 2024 má skončiť výroba modelov so spaľovacím motorom okrem SUV, tie zrejme zostanú vo výrobe až do konca roka.

Mohlo by vás zaujímať:

Jaguar GT Teaser
Zatiaľ sa Jaguar pochválil len takouto upútavkou na nové GT | Zdroj: Jaguar Land Rover

Podľa súčasných plánov tak bude najprv značka Jaguar využívať najnovšiu technologickú platformu Exeed pre čisto elektrické vozidlá, model na báze tejto značky bude uvedený na trh už v druhej polovici roka 2024. Prvým elektrickým Jaguarom novej generácie má byť štvordverové GT, ktorého cena výrazne presiahne hranicu 100-tisíc eur.

Má zároveň ísť o najvýkonnejšie vozidlo značky všetkých čias, ktoré ponúkne 575 koní, náhon na všetky 4 kolesá a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 4 sekundy. Chýbať nemá aní rýchle nabíjanie a elektrický dojazd na úrovni až 700 kilometrov.

Náš tip
Exkluzívne: Na okruhu sme otestovali najvýkonnejšie Porsche všetkých čias – Porsche Taycan Turbo GT
16. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+