MojElektromobil

InoBat je slovenská spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou batérií a energetických riešení pre elektromobilitu a iné odvetvia. Bola založená v roku 2019 a jej cieľom je prispieť k transformácii energetického sektora prostredníctvom vývoja pokročilých batériových technológií.

Batérie “Made in Slovakia” sú skutočnosťou

Firma oznámila veľmi dôležitú novinku. Začala produkcia prvých batérií, ktoré sú oficiálne vyrobené na Slovensku. Spoločnosť zároveň získala všetky potrebné certifikácie a iniciovala výrobu prvých vysokovýkonných článkov. Výroba bola spustená vo Voderadoch, neďaleko nášho hlavného mesta. Slovensko sa stáva piatou európskou krajinou, ktorá je schopná vyrábať certifikované batériové články s európskym know-how. Okrem Slovenska to dokáže Švédsko, Nórsko, Nemecko a Francúzsko.

InoBat
Zdroj: InoBat

“Batérie nielen vyrábame, ale aj navrhujeme a prispôsobujeme potrebám každého zákazníka. Tento proces si vyžaduje výnimočné znalosti a špecializované zručnosti a som hrdý, že sme ho rozvinuli na Slovensku.”

Marián Boček, generálny riaditeľ spoločnosti InoBat

Patrik Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (ktorej členom je aj portál MôjElektromobil), to vidí ako ďalší významný krok k transformácii automobilového priemyslu smerom k elektromobilite. Slovenský automobilový sektor je kľúčovým hráčom aj na globálnom trhu a jeho prechod na elektromobilitu je nevyhnutný nielen z environmentálneho hľadiska, ale aj z hľadiska udržania konkurencieschopnosti slovenského priemyslu.

Nová profesia, ktorá doteraz na Slovensku neexistovala

Spoločnosť InoBat v poslednom období prijala množstvo nových zamestnancov, do výroby sa zapojili desiatky operátorov a technikov. Firma dodáva, že vzhľadom na využívanie moderných technológií bola potrebná aj ich rekvalifikácia. V súčasnosti InoBat zamestnáva odborníkov z 18 krajín sveta. Vďaka rekvalifikačnému kurzu na Slovensku vznikla nová profesia s názvom Operátor výroby batériových článkov.

InoBat
Zdroj: InoBat

“Príprava na výrobu našich produktov zahŕňa nielen starostlivé nastavenie technologických procesov a výrobných liniek, ale aj zabezpečenie dostatočného prísunu kvalifikovaného personálu. Naším cieľom je vychovávať špičkových odborníkov a profesionálov a poskytovať príležitosti tým, ktorí pracovali v podobných oblastiach. Máme v úmysle vytvoriť tím, ktorý bude nielen konkurencieschopný na trhu, ale aj schopný predstaviť našim zákazníkom revolučné a inovatívne produkty.”

Marián Boček, generálny riaditeľ spoločnosti InoBat

Proces rekvalifikácie je rozdelený do troch základných častí. Teoretická príprava, technická príprava a príprava na pracovisku. Vzdelávací program bol vyvinutý interne a kombinuje odborné znalosti zamestnancov s inžiniermi čínskej spoločnosti Wuxi Lead, ktorá dodáva výrobnú linku.

Nemali by ste prehliadnuť:

Spoločnosť tiež pripravuje novú továreň v Šuranoch, kde plánuje realizovať aj nové vzdelávacie procesy. Má ísť o najvyspelejšiu továreň na výrobu batérií na celom svete, a to s nulovou uhlíkovou stopou. Prácu by si v nej malo nájsť približne 1500 zamestnancov, väčšina pracovných pozícií bude vyžadovať buď rekvalifikáciu alebo odborné vzdelanie.

Náš tip
Malý elektromobil Hyundai Inster dorazí s atraktívnou cenou. Kedy sa ho dočkáme?
12. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+