MojElektromobil

Elektromobilita sa nedostáva len do osobných automobilov, ale na elektrický pohon už dnes jazdia aj autobusy. Dokonca ich zopár nájdeme aj v slovenských mestách a dopravné podniky si ich pochvaľujú. Okrem nižších nákladov na prevádzku ponúkajú aj ďalšie výhody. Napríklad nižšiu hlučnosť či nulové lokálne emisie. A to sa v meste počíta.

Elektrobusy s bezdrôtovým nabíjaním už onedlho

Na to, aby mohli elektrobusy naozaj jazdiť, potrebujú mať prispôsobenú aj nabíjaciu infraštruktúru. Nabíjanie môže prebiehať klasicky pomocou káblov, no aj bezdrôtovo. Portál Electrek teraz informoval o tom, že v americkom meste Seattle začnú premávať dvojposchodové elektrobusy, ktoré sú schopné nabíjať sa bezdrôtovo.

Mohlo by vás zaujímať:

Mesto objednalo 33 takýchto vozidiel, konkrétne modelov Enviro500EV a 15 klasických jednoposchodových elektrobusov. O ich bezdrôtové nabíjanie sa postarajú indukčné nabíjačky umiestnené vo vozovke s výkonom až 300 kW, ktorých bude trinásť od spoločnosti InductEV.

dvojposchodovy elektrobus
Dvojposchodový elektrobus | Zdroj: Electrek

Elektrobusy sú už objednané a ich dodanie je naplánované na rok 2026. Na ich výrobe sa bude podieľať britská spoločnosť Big Rig, no výroba bude prebiehať v USA. Nasadené budú na nový dôležitý tranzit, ktorý síce ešte nie je dokončený, no má spájať oblasti východne, severne a južne od Lake Washington.

Elektrobusy sa budú nabíjať nielen priamo na ich trase, ale aj v depách v čase, kedy nebudú využívané. Na ich nabíjanie bude použitá energia,  ktorej polovica pochádza z obnoviteľných zdrojov. InductEV momentálne plánuje, respektíve už vyrába približne 100 elektrobusov spoločne s 35 modelmi, ktoré sa dokážu nabíjať bezdrôtovo.

Elektrobusy na Slovensku a v okolí

U nás už elektrobusy jazdia, no také, ktoré sa budú vedieť nabíjať bezdrôtovo, sú zatiaľ len vzdialenou budúcnosťou. Len nedávno sme informovali o tom, že bezplatná MHD v meste Dunajská Streda je zabezpečovaná výlučne elektrobusmi a samozrejme, jazdia aj v našom hlavnom meste. Hromadnú dopravu elektrifikujú aj okolité krajiny. Nová flotila elektrických autobusov jazdí aj po Viedni.

Náš tip
Elektromobil pre masy. Táto novinka od BYD prichádza s mimoriadne nízkou cenou
22. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+