MojElektromobil

Počet elektrobusov v Dillí sa opäť zvyšuje. Mesto zaradilo do premávky ďalších 500 elektrických autobusov len pár mesiacov po sprevádzkovaní predchádzajúcich 400 elektrobusov. Dillí sa teraz môže pochváliť až 1 300 autobusmi s nulovými emisiami a má ambíciu na tejto ceste pokračovať naďalej. Správu priniesol portál electrive.

Až 8 000 elektrobusov do dvoch rokov

Primátor mesta Arvind Kejriwal chce, aby do konca tohto roka jazdilo po cestách Dillí 1 900 elektrických autobusov a do konca roka 2025 ich má byť až 8 000. Tieto plány oznámil v septembri pri predstavení predchádzajúcich 400 elektrobusov Tata pre Dopravný podnik Dillí (DTC).

Indická korporácia Tata Motors má dodať ešte 1 500 elektrických autobusov pre účely hlavného mesta Indie. Ide o vozidlá typu Tata Starbus EV, čo sú 12-metrové elektrické autobusy. Zmluva sa uzatvára na dobu dvanásť rokov vrátane údržby. Zdroje hovoria o dojazde 225 kilometrov a bezpečnostných prvkoch, ako sú núdzové tlačidlá a kamerový systém.

Tata Starbus EV
Tata Starbus EV | Zdroj: Tata

Nové elektrobusy v prevádzke nahradia najmä staršie autobusy na pohon stlačeným zemným plynom (CNG), ktorých DTC prevádzkuje približne 7 300 kusov. Tieto vozidlá dosahujú vek 10 rokov a počas prevádzky sú značne poruchové.

“Po podpísaní zmlúv na takmer 6 000 elektrických autobusov je Dillí pripravené stať sa do konca roka 2024 svetovou jednotkou”

Ashish Kundra, hlavný tajomník ministerstva dopravy v Dillí

Zatiaľ čo hlavné mesto pokračuje v rozširovaní elektrickej mobility, celoštátny tender sa údajne zmenil na neúspech. V januári 2023 bolo vyhlásené obstarávanie na 4 675 elektrických autobusov, avšak žiadny uchádzač nepredložil svoju ponuku. Lokálni masoví výrobcovia, ako napríklad Tata Motors alebo Ashok Leyland sa o tender neuchádzali z dôvodu, že zvolený obchodný model by znamenal vklad veľkej sumy peňazí a následnú kontrolu v rukách rôznych štátnych dopravných podnikov v Indii.

Náš tip
Susedná Viedeň zaraďuje do premávky flotilu nových elektrobusov
19. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+