MojElektromobil

Viedenčania sa budú môcť zviezť novými elektrobusmi. Miestny dopravca Wiener Linien, ktorý zabezpečuje časť výkonov v MHD, informoval o rozšírení svojej flotily elektrobusov o prvé štyri vozidlá Mercedes-Benz eCitaro.

Masívna investícia do bezemisnej dopravy

Celkom pribudne do vozidlového parku spoločnosti až 60 kusov štandardných 12-metrových elektrických autobusov od spoločnosti Daimler Buses. Spoločnosť má ambíciu do roku 2025 obsluhovať deväť autobusových liniek výhradne elektrickými autobusmi.

Dnešným uvedením štyroch nových elektrobusov Mercedes-Benz eCitaro do premávky sa Viedeň posunula vpred na ceste ku klimatickej neutralite. Do roku 2025 bude približne pätina celého autobusového parku na bezemisný pohon. Spolu s Ministerstvom pre ochranu klímy a Európskou úniou Viedeň investuje do nákupu elektrických autobusov a inštalácie rýchlonabíjacích staníc približne 48 miliónov eur.

Elektrobusy vo Viedni už od roku 2013

Viedeň má s vozidlami na batériový elektrický pohon už dlhoročné skúsenosti. Konkrétne už desať rokov sa môžu ľudia v centre mesta stretnúť 8-metrovými elektrickými midibusmi.

Mercedes-Benz eCitaro
Mercedes-Benz eCitaro počas konferencie eFleet Day 2023 Truck&Bus

Spoločnosť Wiener Linien zriadila pre potreby nabíjania nových elektrických autobusov rýchlonabíjaciu stanicu na konečnej zastávke “Zentralfriedhof 3. Tor”. Tá disponuje štyrmi 300 kW nabíjačkami. Elektrobusy sa tu nabíjajú približne 20 minút po každej jazde.

Na noc elektrobusy parkujú a nabíjajú sa v novom kompetenčnom centre pre e-mobilitu v Siebenhirtene. Tá je aktuálne tesne pred dokončením a bude čoskoro otvorené.

Elektrobusy ponúkajú energetickú úsporu, nižšiu úroveň hluku ako konvenčné vozidlá a neznižujú kvalitu ovzdušia v meste. Na rozdiel od mnohých iných elektrobusov, zakúpené vozidlá eCitaro nepotrebujú prídavné naftové kúrenie. Autobusy sú totiž vybavené tepelným čerpadlom na zabezpečenie maximálnej efektivity využitia energie.

Náš tip
Ikonické žlté školské autobusy idú s dobou. Začínajú s jazdou na elektrinu
14. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+