MojElektromobil

Včera bol na výstave SEMA predstavený elektrický Ford Mustang s 900 koňmi. Ford vyvíja tento prototyp v spolupráci s úpravcom Webasto a má pripraviť fanúškov spaľovacích výkonných áut na elektrickú budúcnosť.

Návštevníci na výstave SEMA v Las Vegas mohli vidieť aj výrazne upravený Tesla Model 3 od firmy Unplugged Performance, starý elektrický pickup C-10 s výkonom 450 koní alebo Chevrolet Camaro 1969 s elektrickým motorom.

Ford vybavil svoj Mustang elektrickým pohonom firmy Webasto a nový stroj dostal chytľavý názov “Mustang Lithium”.

Ford Mustang Lithium

Výkon a nabíjanie

Mustang Lithium generuje viac ako 900 koní (671 kW) a krútiaci moment 1355 Nm. Táto energia je dodávaná z 800 V architektúry, čím sa zo sériových vozidiel môže aktuálne pochváliť len Porsche Taycan.

Mustang Lithium používa nabíjací štandard Type 2. Web spoločnosti Webasto hovorí, že vozidlo sa nabije iba pri prúde 16 A, čo znamená nabíjací výkon približne 3,3 kW.

Nepoznáme veľkosť batérie, na fotografiách však vyzerá dosť malá. Je pravdepodobné, že auto bude mať k dispozícii malé množstvo energie a viac sa zameriava na maximálny výkon ako na dlhý dojazd.

Elektrický pohon Ford Mustang Lithium

Elektrický Mustang Lithium je iba jednorazový koncept. Ford však tvrdí, že model sa používa ako testovacie vozidlo pre batérie a termomanažment, ktoré vyvíjajú s firmou Webasto.

Cieľom expozície elektrického Mustangu na takejto výstave je pripraviť fanúšikov silných spaľovacích áut na elektrickú budúcnosť aj v tomto segmente.

Ford Mustang Lithium

Elektrifikácia bestsellerov

„Spoločnosť Ford sa netají tým, že elektrifikuje svoje najobľúbenejšie kúsky,“ uviedol Hau Thai-Tang, hlavný vývojový a nákupný riaditeľ spoločnosti Ford.

Ford plánuje elektrifikovať aj svoj najpredávanejší pickup Ford F-150 a celý rad pickupov F-série. Jeho elektrickú silu demonštroval aj v nedávnom videu, kde za sebou potiahol celý vlak s 10 vagónmi.

Okrem toho plánuje automobilka Ford už onedlho predstaviť elektrický športový crossover “inšpirovaný Mustangom”.

Elektromotor Ford Mustang Lithium

Vyšší výkon vďaka elektrike

Ford hovorí, že Mustang Lithium má bleskový výkon, ktorý vie dosiahnuť iba plne elektrický pohon a ohromujúce zrýchlenie na štvrť míle. Ford však nezverejnil žiadne konkrétne čísla.

Elektromobil Tesla Model S P100D, ktorá má menší výkon a je pravdepodobne ťažší ako Ford Mustang Lithium, prekoná šprint na štvrť míle za približne 10,5 sekundy.

Mustang Lithium dostal napríklad komponenty z uhlíkových vlákien, športový podvozok a brzdy a ďalšie aerodynamické komponenty. Je obutý do 20-palcových diskov s pneumatikami Michelin Pilot Sport 4S.

Najzaujímavejším komponentom je pravdepodobne šesťstupňová manuálna prevodovka.

Viac fotografií si pozrite na našom Instagrame:

7. novembra 2019
Zdroj: Electrek, Ford

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+