MojElektromobil

Počet alternatívnych spôsobov ekologickej dopravy vo svete aj na Slovensku stále stúpa. To je krok vpred v dosahovaní nižších emisií, no zároveň s rozvojom takejto dopravy rastú aj problémy. Európsky parlament sa preto rozhodol zakročiť a schválil nariadenie o uzatvorení PZP pre elektrické kolobežky, informuje RTVS.

V uliciach takmer všetkých slovenských miest sme si v posledných rokoch mohli všimnúť trend, kedy narástol počet elektrických kolobežiek v prepočte na jedného obyvateľa. Na jednu stranu je fajn, že majitelia takýchto kolobežiek cestujú ekologicky a zbytočne neprispievajú k zápcham na cestách. Na druhú stranu však vznikajú iné problémy.

Medzi nich patria napríklad nehody či nedodržiavanie dopravných predpisov. Keďže sa v poslednej dobe čoraz viac píše o smrteľných alebo vážnych nehodách či poškodeniach cudzích vozidiel práve cestujúcimi na kolobežkách, EP sa rozhodol zakročiť. Povinné zmluvné poistenie má od 1.1.2024 začať platiť aj pre elektrické kolobežky.

BMW XM kolobezka
Výkonnejšie kolobežky čakajú povinnosti | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Uzatvorené PZP musia mať po novom majitelia všetkých kolobežiek s rýchlosťou viac ako 25 km/h. Rovnako tak musíte PZP uzavrieť aj ak vaša kolobežka dokáže ísť viac ako 14 km/h a zároveň váži viac ako 25 kg. Ako však chcú policajti pravosť týchto údajov zisťovať je otázne. Väčšina elektrických kolobežiek od čínskych výrobcov má štítky, na ktorých je maximálna rýchlosť kolobežky práve 25 km/h.

Ako majú prebiehať kontroly?

Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že aj nami testované kolobežky ktoré dokázali ísť aj 60-70 km/h mali na štítku maximálnu povolenú rýchlosť 25 km/h. Taktiež môže nastať situácia, že si majiteľ kolobežky dokúpi a prelepí štítok, na ktorom môže mať klamlivé informácie o výkone a váhe kolobežky. Týmto vás na nič nenavádzame, no konštatujeme, že aj takéto situácie môžu v reálnej premávke nastať.

Podľa štatistík vzrástol počet nehôd na kolobežkách až desaťnásobne. Najväčšími problémami sú jazda po chodníku pri vysokej rýchlosti, nevyužívanie prilby či jazda vo dvojici. Ak náhodou s kolobežkou spôsobíte alebo ste účastníkom dopravnej nehody, môžete ako účastník cestnej premávky dostať pokutu, ktorá môže mať výšku až 800 eur.

Náš tip
Hlavné mesto tejto európskej krajiny chce zakázať spaľováky. Od kedy?
15. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+