MojElektromobil

Vodiči, ktorí blokujú nabíjacie stanice pre elektromobily, by mohli byť v Austrálii potrestaní vysokými pokutami, povedal minister energetiky, Chris Bowen. Aj podľa ministerky Natalie Wardovej ide o problém, ktorým sa zaoberajú mnohé krajiny, a nielen Austrália, informuje o tom portál ABC.

Napriek tomu, že počet elektromobilov rastie a s tým aj počet nabíjacích staníc, vodiči stále často blokujú stanice a niekedy tam nechávajú svoje vozidlá stáť niekoľko hodín, čím bránia ostatným vodičom v ich nabíjaní. Nejde len o vodičov elektromobilov, no často tieto miesta na nabíjanie obsadia aj majitelia vozidiel so spaľovacím motorom. To sa snaží zmeniť ministerstvo dopravy v Austrálii, kde tento problém presiahol všetky hranice.

Prezident Austrálskej asociácie elektrických vozidiel – Chris Jones | Zdroj: ABC

Ministerka tvrdí, že blokovanie nabíjacej stanice pre elektromobil nie je ničím iným ako zneužívaním verejného priestoru. “Je to ako by ste zaparkovali svoje auto na záchodovej mise,” povedala. “Je to nesprávne a nemôžeme to jednoducho tolerovať.” O tomto probléme píšu austrálske médiá už dlhšie, aj preto sa z toho stal celonárodný problém rýchlejšie, ako v iných krajinách.

Podľa navrhovanej legislatívy by vodiči, ktorí blokujú nabíjacie stanice pre elektromobily, mohli byť pokutovaní až vo výške 3 200 dolárov. Táto suma by sa mohla zvýšiť v prípade opakovaného porušenia pravidiel. Vodiči sa tak musia mať viac na pozore a sledovať si, za ako dlho ich automobil ukončí nabíjanie. Rovnako tiež, či jeho auto má vôbec oprávnenie na takomto mieste stáť.

Inšpiráciou sa majú stať vyspelé krajiny

V riešení problému sa spomenulo, že by mohli byť zavedené nové technológie, ktoré by umožnili vodičom elektromobilov zistiť, kde sú dostupné nabíjacie stanice a ktoré sú momentálne obsadené. Tým by sa minimalizovalo riziko blokovania staníc. Spomína sa aj možnosť rezervácie si nabíjacieho miesta prostredníctvom aplikácie. Dĺžka rezervácie je však zatiaľ otázna.

Podobné zákony a pokuty už existujú v mnohých krajinách, vrátane Veľkej Británie a USA. Hlavným cieľom ministerstva je poučiť sa z toho, ako sa s problémom pasujú v iných krajinách. Musia tiež zabezpečiť aby nabíjacie stanice slúžili pre všetkých elektromobilistov rovnako, a tiež aby medzi touto komunitou nevznikali konflikty.

Náš tip
Tesla Model X a BMW iX majú nového konkurenta. Začína predaj elektrického SUV Polestar 3
22. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+