MojElektromobil

Domáce nabíjanie elektromobilu prináša benefity vo forme nízkych prevádzkových nákladov a súčasne zvyšuje pohodlie. Nabíjate vo svojej réžii, čo do značnej miery znižuje závislosť na verejných nabíjacích staniciach. Majitelia elektromobilov si to dobre uvedomujú.

Ako upozornil portál InsideEVs, podľa nedávneho prieskumu analytickej spoločnosti J.D.Power svoj elektromobil doma nabíja až 68 % majiteľov. Napriek tomu klesá spokojnosť s využívaním tejto možnosti. Čo je vo veci?

Štúdia Electric Vehicle Experience (EVX) Home Charging Study presnejšie zistila, že až 68 % majiteľov elektrických vozidiel v USA má doma nainštalovanú nabíjaciu stanicu 2. úrovne. Povedané ľudskou rečou to znamená, že majú wallbox s nabíjacím výkonom až 19,2 kWh (v Európe je to typicky 22 kW).

Prieskum na vzorke 13 860 respondentov s vozidlami vyrobenými medzi rokmi 2017 až 2023 sa zameral na hodnotenie spokojnosti naprieč 8 kategóriami: cena nabíjacej stanice, dĺžka kábla, veľkosť nabíjacej stanice, jednoduchosť manipulácie s nabíjacím káblom, cena nabíjania, rýchlosť nabíjania, spoľahlivosť a celková jednoduchosť používania.

Na základe hodnotenia týchto parametrov sa zostavoval rebríček najlepších domácich nabíjacích staníc, avšak vyplynuli z toho aj všeobecnejšieho charakteru. Kľúčová je informácia, že spokojnosť s domácim nabíjaním elektromobilov medziročne poklesla najmä kvôli narastajúcim nákladov z dôvodu vyššej ceny elektrickej energie.

Paradoxná situácia

Druhým hlavným dôvodom má byť nespokojnosť s rýchlosťou nabíjania elektromobilov pri využívaní domácich wallboxov. V tomto prípade došlo k paradoxnej situácii, ktorá nie je bližšie vysvetlená. Majitelia novších elektromobilov (2022 a 2023) sú s rýchlosťou nabíjania spokojní menej, než majitelia áut staršieho dáta (napr. 2021 a 2020).

Paradoxné je to v tom, že práve novšie elektrické vozidlá zvyknú obsahovať modernejšie nabíjacie technológie, a teda všeobecne vyššiu rýchlosť nabíjania. Prieskum, bohužiaľ, nerozoberá detaily, takže nevieme, či je vo veci napríklad zvolenie domáceho wallboxu s nízkym výkonom alebo ide o vec príliš vysokých očakávaní, a podobne.

Základné tipy

J.D. Power s prihliadnutím na získané výsledky zverejnila niekoľko základných tipov ako je možné zvýšiť spokojnosť s domácim nabíjaním elektromobilov:

  • Oboznámte sa so svojim dodávateľom elektrickej energie – zistite si, či neponúka špeciálne tarify, ktoré by znížili náklady na nabíjanie elektromobilov.
  • Plánujte si nabíjanie – ak je to možné, tak nabíjajte v časoch, kedy platí takzvaná nízka tarifa elektrickej energie.
  • Kľúčová je poloha – cena za elektrickú energiu sa môže líšiť v závislosti od lokality/krajiny/štátu odberného miesta.
  • Zvoľte si wallbox s dostatočným výkonom – pri výbere domácej nabíjacej stanice siahnite po modeloch, ktoré umožnia využívať plný potenciál technológie elektrického auta. To znamená, že ak máte elektromobil s palubnou nabíjačkou s výkonom 22 kW, tak by ste prirodzene mali siahať po nabíjačke, ktorá je schopná tento výkonom dodávať.
Náš tip
Škoda Auto: Dva nové plug-in hybridy, vynovený Enyaq iV a vstup na nový trh
20. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+