MojElektromobil

Elektrická kolobežka sa v poslednom období stala obľúbenou náhradou bežnejších spôsobov presunu a výborne doplnila mestskú hromadnú dopravu, teda minimálne v meste. Na ceste nezaberá toľko miesta a ide rozhodne o ekologickejší presun v porovnaní s konvenčnými vozidlami, keďže kolobežka nevypúšťa žiadne lokálne emisie.

Vzhľadom na nízku hmotnosť je presun na kolobežke ekologickejší aj v porovnaní s elektromobilmi, no tu už narážame na nedostatky v komforte. Kolobežku si totiž nemôžeme len tak vyhriať a odvezie sa na nej maximálne jedna osoba.

Ak rozmýšľate nad kúpou elektrokolobežky, či už na bežné jazdenie, takzvaný posledný kilometer ako doplnok k elektromobilu alebo na cestovanie do práce, narazíte na prvý problém. Ním je obrovské množstvo rôznych modelov od viacerých značiek s rôznymi parametrami. Na základe čoho si vybrať?

Ako vybrať elektrickú kolobežku

Na začiatku si musíte stanoviť dve dôležité veci. Tou prvou je rozpočet a druhou spôsob používania. Ak potrebujete len základný model na prejdenie pár stoviek metrov či na dochádzanie do práce niekoľko málo kilometrov, asi nebudete hľadať drahé a veľké stroje s vysokým výkonom.

Ak hľadáte zábavu, rýchlejšiu jazdu, dlhší dojazd a vyšší komfort, určite sa poobzeráte po drahších modeloch, ktoré toto ponúkajú. Lepšie elektrické kolobežky majú väčšinou poháňané aj predné aj zadné koleso, kvalitnejšie odpruženie a väčšie kolesá, ktoré zvládnu aj náročnejší terén. No a samozrejme aj väčší akumulátor, ktorý zabezpečí dlhší dojazd. Na druhú stranu, nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť, ktorá bez problémov atakuje hranicu 50 kilogramov. Pri porovnaní s 13-17 kg základnými modelmi je to výrazný rozdiel.

Tento výber si rozdelíme do troch kategórií. Prvou sú akési vlajkové lode, teda najlepšie elektrokolobežky, ktoré si môžete na slovenskom trhu kúpiť. Bez ohľadu na ich cenu. Nechýba ani presný opak, čiže najlacnejšie elektrické kolobežky. A samozrejme tu máme aj zlatú strednú cestu, ktorá zahŕňa modely vhodné pre väčšinu používateľov. Takže poďme na to.

Najlepšia elektrická kolobežka

Celkovo najlepšia elektrická kolobežka pravdepodobne neexistuje. No ak by sme z nášho výberu mali zvoliť len jednu, bola by to kolobežka Inokim OXO. V porovnaní s ostatnými špičkovými kolobežkami má síce o niečo nižší výkon, ale aj lepšiu cenu.

Dualtron Storm

Pokiaľ vás nijako netlačí rozpočet a chcete tú absolútne najlepšiu kolobežku, popozerať sa môžete aj po Dualtron Storm. Ide o model overeného a spoľahlivého výrobcu, za ktorý v dnešnej dobe kúpite slušné ojazdené auto. Vďaka 84 V systému a 45 Ah batérii ponúka kapacitu až 3780 Wh, čo ho doslova predurčuje k skvelému dojazdu.

Dualtron Storm elektricka kolobezka
Dualtron Storm | Zdroj: minimotorsusa.com

affiliate button zistit cenuVýrobca uvádza dojazd neuveriteľných 220 km, samozrejme v eko režime. Avšak pri výkone 11500 W eko jazdu asi používať veľmi nebudete. Maximálna rýchlosť je tiež pôsobivá – 120 km/h. Veľká batéria a kvalitné spracovanie sa samozrejme negatívne prejavili na hmotnosti, ktorá sa prešvihla cez 50 kg. Na tretie poschodie do paneláku bez výťahu to asi nebude.

Nami Burn-E 2 MAX

Rolls-Royce medzi elektrickými kolobežkami. Aj takto by sme mohli nazvať tento model. Ide o jednu z najlepších elektrokolobežiek, ak vôbec nie tú najlepšiu. Priaznivcov si získala nielen kvôli vysokému výkonu či atraktívnemu dizajnu, ale aj vďaka svojej spoľahlivosti a neuveriteľne kvalitnému odpruženiu a podvozku celkovo. Jazda na nej je extrémne pohodlná, či už v meste alebo v teréne.

affiliate button zistit cenu

Všetky tieto super veci sa samozrejme prejavili na vysokej cene, no za kvalitu sa platí. Nami Burn váži 47 kg a pochváliť sa môže 72 V systémom s 32 Ah batériou, čo dáva celkovú kapacitu 2304 Wh. Vďaka tomu dokáže podľa výrobcu prejsť na jedno nabitie až 150 km. Celkový výkon dvojice elektromotorov je až 8400 W.

Kaabo Wolf King GT Pro

Ďalšia skvelá elektrická kolobežka od ďalšieho kvalitného výrobcu. Kaabo Wolf King GT PRo je model, ktorý si zamilujete už na prvý pohľad, minimálne vďaka zaujímavej netradičnej konštrukcii. Má toho v sebe ale oveľa viac. Napríklad maximálnu rýchlosť až 100 km/h a dva motory s celkovým výkonom 8400 W.

Kaabo Wolf King GT Pro | Zdroj: kaabo-official.cz

affiliate button zistit cenu

Vďaka kvalitnému pruženiu bude jazda nielen rýchla, ale aj pohodlná. A nezľakne sa ani náročnejšieho terénu. 72 V systém a 35 Ah batéria dávajú celkovú kapacitu 2520 Wh a dojazd v eko režime až na úrovni 180 km. S hmotnosťou 52 kg ide o poriadne veľkú kolobežku.

Elektrická kolobežka Inokim OXO

Medzi kolobežkármi ide o veľmi známeho výrobcu elektrických kolobežiek. Inokim je spoločnosť, ktorá sídli v Izraeli a charakteristickou črtou jej výrokov je to, že si súčiastky na svoje kolobežky vyrába sama. Nejde teda o žiadnu “skladačku” z čínskych súčiastok, ako zvyknú kolobežkári hovoriť, ale o poctivé prístroje.

Inokim OXO
Inokim OXO | Zdroj: Inokim

A presne takým je vlajková loď Inokim OXO. Ide o jedinú dvojmotorovú kolobežku výrobcu s celkovým výkonom 2600 W. Ten síce v porovnaní s modelmi, ktoré sme spomínali skôr, nie je nijako vysoký, no stále ide o veľmi výkonnú kolobežku.

Poteší výborný dojazd, ktorý v eko režime môže presiahnuť hranicu magických 100 km. Vo vnútri sa nachádza značkový LG akumulátor (60 V 25 Ah), ktorého celková kapacita je 1536 Wh. To, čím táto kolobežka vyniká, je extrémne kvalitné pruženie. Pri jazde na nej prakticky necítite žiadne nerovnosti povrchu.

affiliate button zistit cenu

Obsahuje 10-palcové kolesá a samozrejmosťou sú aj kotúčové hydraulické brzdy vpredu aj vzadu. Nosnosť kolobežky je až 120 kilogramov.

Cenovo dostupná elektrická kolobežka

Xiaomi Mi Electric Scooter 3

V prípade tejto kolobežky dostanete dizajnovo atrkatívny stroj so slušnými parametrami od overeného výrobcu Xiaomi. Ponúka výkon 300 W, avšak v špičke sa dokáže na krátky čas dostať až na 600 W. Elektromotor sa nachádza v prednom kolese.

Xiaomi Mi Electric Scooter 3 elektricka kolobezka
Xiaomi Mi Electric Scooter 3 | Zdroj: mi.com

Maximálna rýchlosť je obmedzená na postačujúcich 25 km/h. Ide o skvelú kolobežku na presuny po meste, kratšie vzdialenosti zvládne bez problémov. Je aj dobre prenosná, keďže váži len 13,2 kilogramu. Výrobca udáva dojazd 30 km, no reálne sa dostanete približne na 20 km.

affiliate button zistit cenu

Výhodou môže byť prepojenie s aplikáciou Mi Home, kde zistíte všetky dôležité parametre, aktuálny dojazd, úroveň nabitia batérie a podobne. Má menšie, 8,5″ kolesá a úplne tu chýba odpruženie, takže do náročnejšieho terénu táto kolobežka rozhodne nie je.

Lacná elektrická kolobežka: Sencor Scooter One 2020

Zlatý štandard vhodný na jazdu po meste, prípadne inom ľahšom teréne. Skvelá kolobežka pre tých, ktorí rýchlo potrebujú prejsť kratšie vzdialenosti, napríklad cestu do práce, od nabíjačky elektromobilu na sídlisku domov a podobne. Táto elektrická kolobežka dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km/h, čo je plne postačujúce. Výrobca uvádza dojazd 25 km, no v tomto ohľade by sme boli s vyjadreniami opatrnejší. Ale tých 15 km by mala prejsť bez problémov.

Sencor Scooter One 2020 elektricka kolobezka
Sencor Scooter One 2020 | Zdroj: Sencor.sk

affiliate button zistit cenu

Výhodou môže byť aj to, že používateľ má k dispozícii aplikáciu, v ktorej nájde všetky dôležité informácie. V strede riadidiel sa nachádza základný displej, ktorý informuje o aktuálnej rýchlosti alebo nastavenom jazdnom režime. Nosnosť kolobežky Sencor Scooter One 2020 je 120 kg a v prednom kolese má elektromotor s výkonom 350 W.

Kugoo S1

Túto kolobežku sme pred nejakým časom otestovali na sesterskom portáli MôjAndroid.sk a celkom sa nám páčila. Samozrejme po zohľadnení jej ceny. Ponúka všetko, čo by mala lacná kolobežka do mesta ponúkať. Dokonca aj predné odpruženie, ktoré je však také, akoby ani nebolo.

Kugoo S1 elektricka kolobezka
Kugoo S1 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

affiliate button zistit cenu

Ide o kolobežku pre nenáročných s výkonom 350 W, no zaujme maximálnou rýchlosťou 30 km/h. Konkurencia v tejto cenovej kategórii ponúka maximálne 25 km/h. K dispozícii sú 3 rýchlostné režimy a jej nosnosť je 120 kg. Poteší aj nízkou hmotnosťou – len 11 kg.

Stredná trieda

Kugoo M4 Pro

Elektrická kolobežka za cenu okolo 600 eur? Práve Kugoo M4 Pro bude prakticky jasnou voľbou. Ideálna stredná trieda kolobežiek s dobrými parametrami a zaujímavou cenou. Pochváliť sa môže napríklad celkom slušným odpružením, ale aj nosnosťou 150 kg. Motor s výkonom 500 W dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 45 km/h.

Kugoo M4 Pro elektricka kolobezka
Kugoo M4 Pro | Zdroj: kugookirineu.com

affiliate button zistit cenu

Výrobca uvádza dojazd 55 km na jedno nabitie, hmotnosť kolobežky je 22,6 kg. Chýbať nesmie dvojitá kotúčová brzda, kolobežka si poradí nielen s mestom, ale aj ľahším terénom. K dispozícii je aj klasické sedadlo pre ešte pohodlnejšie presúvanie.

Ninebot Segway MAX G30

Táto kolobežka je na trhu už nejaký ten čas. Dizajnovo sa podobá na modely od Xiaomi, no ponúka o niečo lepšie parametre. Zaujímavá je najmä jej efektivita, ktorej následkom je veľmi dobrý dojazd, teoreticky až 65 km. Kolobežka pritom váži len 18,7 kg. Kolbežka má motor s výkonom 350 W.

Ninebot Segway Max G30
Ninebot Segway Max G30 | Zdroj: segway.com

K dispozícii je samozrejme viacero jazdných režimov, vrátane režimu Chodec a nechýba ani informačný displej. Medzi kolobežkármi je tento model extrémne obľúbený, pretože za dobrú cenu ponúka komfort v podobe slušného dojazdu, nízkej hmotnosti a atraktívneho dizajnu.

affiliate button zistit cenu

30. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+