MojElektromobil

Vozový park Dopravného podniku mesta Košice sa rozšíril o 9 nových elektrických autobusov SOR EBN 11. Metropola východu má tak už celkovo 14 vozidiel tohto typu.  

Nedávno sme vás informovali, že Bratislava kúpila 18 nových elektrických autobusov. Prvý z nich bude dodaný v decembri tohto roku. V rámci rovnakej výzvy spolufinancovanej z fondov EÚ nakúpil elektrobusy aj Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). Kým Bratislava ešte len čaká na ich dodanie, vozový park DPMK sa už môže pochváliť 9 novými elektrobusmi SOR EBN 11.

Náš tip
Do ulíc Bratislavy, Košíc a Žiliny pribudnú elektrické a hybridné autobusy

elektricke autobusy sor ebn 11 kosice

172 kWh batéria a dojazd 150 km

Elektrický autobus SOR EBN 11 má dĺžku 11,1 metra, troje vstupných dverí a je nízkopodlažný. Je poháňaný 120 kW elektromotorom TAM 1052 C6B Pragoimex. Vďaka Li-Ion batérii s kapacitou 172 kWh je jeho dojazd 150 km na jedno nabitie. Cestujúci nájdu v nových elektrobusoch 29 miest na sedenie, pričom jeho celková kapacita je 93 miest.

Košice boli prvým slovenským mestom, ktoré spustilo prevádzku elektrických autobusov. Stalo sa tak ešte v roku 2014, kedy kúpilo 5 elektrobusov. 9 nových elektromobilov tak podporí snahy DPMK o ekologickú dopravu v meste. Ich nákup bol spolufinancovaný z fondov EÚ. V rámci eurofondovej výzvy nakúpi až 18 nízkoemisných autobusov. Zvyšných 9 autobusov bude dieselových, tie však aspoň spĺňajú najprísnejšiu emisnú normu Euro 6. Celkové náklady na nové vozidlá budú 6,8 milióna eur, pričom EÚ prispeje sumou 5,8 milióna eur.

Zdroj: tlačová správa, titulná fotografia: imhd.sk

22. novembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+