MojElektromobil

Pred mesiacom sme vás informovali, že do ulíc Bratislavy, Košíc a Žiliny pribudnú nové elektrické autobusy. Bratislavský magistrát teraz zverejnil podrobnejšie informácie o vozidlách a ich nasadení.

Všetkých 18 elektrobusov bolo kúpených od českého výrobcu SOR Libchavy. Tie stáli 10 miliónov eur, pričom EÚ zafinancuje polovicu nákladov. Prvý z nich bude dodaný v decembri tohto roku, zvyšok na prelome rokov 2017 a 2018. Do mestskej hromadnej dopravy budú nasadzované postupne, podľa dodávok. Celá flotila má byť v prevádzke najneskôr do júna budúceho roku.

Náš tip
Do ulíc Bratislavy, Košíc a Žiliny pribudnú elektrické a hybridné autobusy

nabíjanie plug-in hybridov

Moderná výbava

16 elektrických autobusov SOR je dĺžky 12 metrov, zvyšné dva sú „minibusy“ s dĺžkou 9 metrov. Sú vybavené klimatizáciou, kamerovým systémom, nebude chýbať ani wi-fi konektivita a USB nabíjačky pre mobilné zariadenia. Obsahujú taktiež systém na počítanie cestujúcich. Všetky elektrobusy sú samozrejme nízkopodlažné. Kapacita 12 metrového modelu je 106 osôb (33 + 1 miest na sedenie), menší model pojme 54 osôb (16 + 1 miest na sedenie). Dojazd čisto na batériu je maximálne 160 km. Ten sa však dá predlžiť pomocou priebežného nabíjanie cez pantograf.

Ušetria tony emisií

Jedným z hlavných benefitov týchto elektrických autobusov je určite ekologická prevádzka. Podľa magistrátu sa vďaka ich nasadeniu ušetrí ročne 977 kg CO2, 1 914 kg NO2, 278 kg aromatických uhľovodíkov a 12,6 kg pevných častíc v podobe sadzí z motora.

Malé elektrobusy budú nasadené na linkách č. 27 a 151, väčšie napríklad na linkách 43, 52, 53, 65, 66, 80 a 94.

Zdroj: tlačová správa, titulná fotografia: pinimg.com

20. novembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+