MojElektromobil

Doplnené o ďalšie informácie, najmä konkrétne parkoviská, ktoré je možné využívať zadarmo.

Začiatkom roka sme informovali ako obec Demänovská Dolina do prevádzky nasadila plne elektrický skibus, ktorý primárne slúži pre potreby lyžiarskeho strediska. Týmto krokom podpora ekologickejšej formy dopravy neskončila. Obec na svojej oficiálnej webovej stránke informovala o ďalšom kroku v tomto smere.

Majiteľom ekologických vozidiel umožňuje na oficiálnych parkovacích plochách parkovať úplne zadarmo. Novinku môžu využiť napríklad ľudia, ktorí sa vydajú na lyžovačku svojim elektromobilom, plug-in hybridom či klasickým hybridom.

Ďalším príspevkom obce Demänovská Dolina v projekte Zelená Jasná je zvýhodnenie tých obyvateľov obce a návštevníkov lyžiarskeho strediska, ktorí vlastnia ekologické vozidlá. Elektrické, hybridné a plug-in hybridné autá budú mať parkovanie na parkovacích plochách, ktoré prevádzkuje obec Demänovská Dolina, zdarma.

Správa o bezplatnom parkovaní pre elektrické vozidlá prichádza len krátko po tom, čo v Demänovskej Doline došlo k spoplatneniu všetkých parkovacích miest prevádzkovaných lyžiarskym strediskom Jasná, ako aj samotnou obcou. Bezplatné zostalo len záchytné parkovisko pod dolinou. Dôvodom má byť primárne snaha o zníženie záťaže osobnou dopravou.

Ktoré parkoviská to vlastne sú?

Na základe dopytov zo strany čitateľov sme sa obrátili na Obecný úrad Demänovská Dolina s prosbou o poskytnutie doplňujúcich informácií. Na naše otázky reagoval Richard Bros, zástupca starostky Demänovskej Doliny.

  • Parkovacie plochy sú označené ako parkovanie prevádzkované obcou Demänovská Dolina.
  • Obec disponuje troma parkovacími plochami a to nasledovne:
  • Parkovacia plocha popred Hotel Pošta a Happy End tam platí parkovanie zdarma pre elektromobily, hybridy a plug-in hybridy.
  • Parkovacia plocha popri ceste v smere k hotelu SNP po ľavej strane, tam platí parkovanie zdarma pre elektromobily, hybridy a plug-in hybridy.
  • Parkovacia plocha záchytné parkovisko pred Demänovskou Dolinou, tam je parkovanie zdarma pre všetkých.
  • Parkovacia plocha v smere na Koliesko na Bielej Púti, kde platí parkovanie zdarma pre elektromobily, hybridy a plug-in hybridy.

Obec sa do snáh o odľahčenie osobnej dopravy a s tým spojenej environmentálnej záťaže pustila v rámci programu Ekologického strediska cestovného ruchu. Jedným z cieľov týchto programov je zavedenie ekologickej dopravy do strediska Jasná. Ide o už vyššie spomínaný elektrický skibus.

Zníženie zásahu osobnej dopravy

Koncom roka 2021 sa do pozornosti na chvíľu dostala aj vízia Tatry 2030, ktorá si za odvážny cieľ dáva vybudovanie nízkoemisných, respektíve bezemisných, zón, kam by bol prakticky zakázaný vjazd vozidiel so spaľovacím motorom.

Vidina projektu je taká, že to celé odštartuje v oblasti Tatier, odkiaľ sa bezemisné zóny postupne rozšíria aj do ďalších miest a regiónov. Nosnou myšlienkou je obmedzenie vjazdu individuálnej dopravy, ktorú majú efektívne nahradiť prostriedky verejnej dopravy v kombinácii s pešími zónami a cyklochodníkmi.

Náš tip
Lyžovačka elektromobilom: Ktoré strediská na Slovensku ponúkajú nabíjačku?
25. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+