MojElektromobil

Talianska polícia zadržala 134 kusov malého mestského elektromobilu Fiat Topolino. Dôvod je jednoducho bizarný – na boku majú miniatúrnu nálepku s trikolórou. O správe informoval portál insideevs.

Miniautíčko svojim rodokmeňom nadväzuje na legendárny Fiat Topolino (v preklade myšička), ktorý prišiel na trh už pred takmer 90 rokmi, v roku 1936. Hoci bol jedným z najmenších áut v ponuke, rýchlo si získal obľubu doma aj v zahraničí a počas ťažkých vojnových a povojnových časov ho do roku 1955 vzniklo viac než pol milióna kusov.

elektromobil Fiat Topolino
Fiat Topolino | Zdroj: Fiat

Najnovšia generácia Fiat Topolino sa však vyrába spolu s jeho koncernovými súrodencami Citroen Ami a Opel Rocks-e v továrni v Maroku. Keď boli tieto autá prepravované na kontajnerovej lodi do Toskánska, úradníci si všimli malý emblém, ktorý mal rovnaké rozloženie ako talianska vlajka s trikolórou, a zadržali 134 kusov Fiat Topolino, z ktorých 15 je otvorený model Dolcevita.

fiat topolino emblem
Nálepka s trikolórou Fiat Topolino | Zdroj: Fiat

“Jediným účelom nálepky bolo uviesť obchodný pôvod výrobku,”

hovorca spoločnosti Stellantis vo vyhlásení pre miestne médiá La Repubblica

Dôvodom zadržania malých Fiatíkov je taliansky zákon z roku 2003, ktorý zakázal spoločnostiam predávať výrobky, ktoré majú akúkoľvek formu označenia alebo marketingu, ktoré naznačujú, že výrobok je vyrobený v Taliansku, hoci to tak nie je. Podľa úradníkov je emblém trikolóry príliš blízko k tomu, aby sa auto stalo kontrabandom.

elektrický Fiat Topolino
Fiat Topolino | Zdroj: Fiat

Mohlo by vás zaujímať:

Fiat nie je jedinou spoločnosťou, ktorá trpí nacionalistickou politikou novej vlády v Taliansku. Koncern Stellantis nedávno zažil atak zo strany talianskej vlády po tom, čo sa Alfa Romeo rozhodla pomenovať vozidlo Milano (po mieste založenia automobilky) napriek tomu, že sa vyrába v Poľsku.

elektricka alfa romeo milano
Alfa Romeo Junior Elettrica | Zdroj: Alfa Romeo

Po krátkom boji Alfa ustúpila a premenovala SUV na Alfa Romeo Junior. Internetom kolovali vtipy, že sa mal premenovať na Alfa Romeo Warszawa alebo Alfa Romeo Tychy, podľa miesta produkcie v Poľsku.

Náš tip
Test Fiat 500e 3+1: Praktický a imidžový elektromobil do mesta
21. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+