MojElektromobil

Automobilky stále bojujú s nedostatkom polovodičov a ďalších kľúčových súčiastok, kvôli čomu musia pristupovať k úpravám vo svojich výrobných procesoch. Napriek tejto „čipovej kríze“ sa aktuálne odohrala zaujímavá vec.

Ford prezradil, že pristúpi k posilneniu výroby elektromobilov. Do roku 2023 chce zdvojnásobiť ich produkciu, aby z jeho výrobných liniek schádzalo ročne až 600 000 elektrických vozidiel. Vzhľadom na všeobecnú situáciu išlo o pomerne prekvapivé vyjadrenie. Ukázalo sa však, že dodávky čipov, ktoré bude určite potrebovať, má už pravdepodobne podchytené.

Ford totiž ohlásil strategickú spoluprácu s výrobcom čipom GlobalFoundries. Jej základom je práve posilnenie technologického vývoja a výroby čipov v rámci amerického trhu, ako aj dodávok priamo pre Ford. Spoločnosti zatiaľ neprezradili bližšie detaily o novej spolupráci, no uvádzajú, že ide o kritický krok pre navýšenie potrebnej samostatnosti automobilového priemyslu. Na tému upozornil Wall Street Journal.

Prvotné kroky

Ohlásená dohoda má byť len prvým krokom pre dosiahnutie tohto cieľa. Nedostatok čipov tento rok narobil automobilkám poriadne problémy a množstvo z nich muselo pristúpiť k obmedzeniu výroby svojich modelov. Situácia dospela do momentu, ktorý výrobcov pritlačil k hľadaniu alternatívnych riešení v dodávateľskom reťazci. Okrem nadväzovania nových spoluprác a hľadaní ďalších dodávateľov sa začínajú ohliadať po možnostiach, ako si kritické súčiastky zabezpečiť priamo vo vlastnej réžii.

Výrobu čipov sa snaží podporiť aj koncern General Motors. Intenzívne rokuje s partnermi ako Qualcomm a TSMC, aby dospeli k novej dohode, ktorá by zabezpečila väčšie dodávky čipov pre automobilovú výrobu.

Náš tip
Predaje elektromobilov na Slovensku: Vedie Volkswagen, dobieha ho ŠKODA
19. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+