MojElektromobil

Čína je krajinou, ktorá má na svojich cestách najviac tzv. NEV (elektromobily a plug-in hybridy). Aj preto podľa posledných štatistík ropnej spoločnosti Sinopec musia upraviť svoje podnikanie v tomto smere. Predpokladá sa, že zmeny nezasiahnu len čínsky ale aj celosvetový trh, informuje NewAtlas.

Ázijská krajina patrí už 20 rokov k trhom s najväčším rastom ropných produktov. Z jej poľa pôsobnosti jej však teraz ukrajujú elektromobily a vozidlá s elektrickým pohonom. Práve tie tvoria až 37,8 % zo všetkých predaných vozidiel v krajine. Toto percento narástlo z 30 % v roku 2022 a 15,5 % v roku 2021. Medzi krajiny, ktoré majú väčšie percentuálne podiely elektrických vozidiel na celkových predajoch patria napríklad Nórsko (87,8 %), Island (56,1 %) či Švédsko (56,1 %).

BYD Atto 3
Čínsky elektromobil BYD Atto 3 | Zdroj: electrive.com

Tieto krajiny sa však celkovým počtom vozidiel nechytajú ani zďaleka na Čínu. V tej sa predá presne 10-krát viac elektrických vozidiel ako v troch spomenutých krajinách dokopy. Spoločnosť Sinopec si všimla pokles dopytu, od ktorého nepredpokladá, že sa ešte odrazí. Zatiaľ čo skoršie odhady naznačovali, že maximálny dopyt ich zasiahne okolo roku 2025, nedávna konferencia v Zhengzhou naznačila, že ​​do roku 2023 elektrické vozidlá nahradili približne 15 miliónov ton predaja ropných produktov v krajine.

Celosvetová spotreba ropy však dosiahne svoj vrchol neskôr

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zdôrazňuje, že v roku 2023 viac ako 70 % rastu svetového trhu s ropou pochádzalo z Číny. Aj keď celosvetový predaj ropy dosiahol v roku 2023 vrchol na úrovni takmer 102,2 milióna barelov každý deň, čo predstavuje nárast o približne 2,2 milióna barelov denne v porovnaní s údajmi z roku 2022, palivo pre osobné autá je len malou časťou celkového dopytu po rope. Uvidíme, ako rýchle prijatie elektrických vozidiel v Číne ovplyvní globálne predpovede pre zenit dopytu po rope.

Podľa IEA a jej predpovede z júna nastane „peak“ v spotrebe ropy určenej pre dopravu nastane v roku 2026. Celosvetová celková spotreba ropy by tak mala mať svoj vrchol niekedy koncom dekády a odtiaľ by mala postupne klesať aj vďaka adaptácii EV.

Náš tip
Na Slovensko mieria čínske financie. Slovenská spoločnosť im odpredala 25 % podiel
7. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+