MojElektromobil

Cadillac chce svojim elektromobilom poriadne vytrieť zrak konkurencii. Dizajnový riaditeľ Cadillacu, Brian Smith, už v roku 2020 prehlasoval, že také elektromobily aké pripravuje sme doposiaľ nikdy nemali možnosť vidieť. Jedným z modelov, ktoré majú značku opäť dostať na výslnie v luxusnom segmente je model Cadillac Celestiq.

Ide o luxusný plne elektrický sedan, ktorého cena začína niekde na hranici 320 000 €. Táto hodnota je len orientačným bodom, pretože Cadillac Celestiq bude vyrábaný na objednávku presne podľa požiadaviek zákazníka.

Zdroj: Cadillac

Čisté plátno pripravené na vašu víziu

Základný model je označovaný ako “čisté plátno” pripravené na realizáciu predstavy zákazníka. To znamená asi toľko, že možnosti sú limitované skôr peňaženkou prípadného záujemcu, než tým, čo Cadillac dokáže ponúknuť. Prispôsobiť si je možné napríklad viac ako 115 rôznych dielov interiéru, ktoré sú vyrábané 3D tlačov.

Celým procesom konfigurácie bude krok za krokom sprevádzať “dizajnový asistent”, aby výsledok zodpovedal očakávaniam. Výsledná cena vyrobených kusov môže byť, a zjavne aj bude, omnoho vyššia než spomínaných 320 000 €. Podľa portálu TheVerge sa očakáva, že cena vo väčšine prípadov nepodlezie hranicu 370 000 € (400 000 dolárov).

Cadillac Celestiq je povestnou vlajkovou loďou, ktorá má ukázať, že značka stále má čo povedať aj časoch nových technológií a elektrickej jazdy. Už od samého začiatku sa nepočíta so sériovou výrobou. Cadillac sa chce pustiť do boja s konkurenciou ako je Rolls-Royce, Bentley či napríklad Mercedes-Maybach.

Zdroj: Cadillac

Ručná výroba

Cadillac Celestiq bude dostupný vo veľmi limitovanom počte. Automobilka uvádzala, že naraz bude vyrábať maximálne 6 kusov, pričom plánovaná ročná produkcia bola podľa prvotných informácií predpokladaná na približne 500 kusov. Zaujímavosťou je aj to, že výroba má byť do veľkej miery prebiehať ručne.

Podrobnosti o technických špecifikáciách sú celkom strohé. Celestiq má byť vybavený dvojicou elektromotorov s celkovým výkonom 600 koní, čo je približne 447 kW, a krútiacim momentom 867 Nm. Z nuly na stovku sa vďaka tomu rozbehne za 3,8 sekundy. Z tohto pohľadu mu budú konkurovať športové modely ako Audi e-tron GT a Porsche Taycan. Napriek tomu Celestiq cieli skôr na pohodovú jazdu v luxuse.

Zdroj: Cadillac

Pomáhajú s tým pokročilé adaptívne vzduchové tlmiče, rôzne prvky pre odhlučnenie a systém Magnetic Ride Control 4.0, ktorý v reálnom čase upravuje potrebné nastavenia. Lepšiu “manévrovateľnosť” má zabezpečiť natáčanie zadných kolies s maximálnym uhlom 3,5 stupňa.

Elektrický sedan využíva batériovú architektúru Ultium z dielne koncernu General Motors. Osadená batéria má kapacitu 111 kWh, čo sa má premietnuť do dojazdu okolo 482 kilometrov. Podporované je DC nabíjanie do výkonu 200 kW, kedy má 10 minútové nabíjanie dodať dostatok energie na 125 kilometrov jazdy.

Zdroj: Cadillac

Prvé kusy už pripravuje

Dôležitú správu o luxusnej vlajkovej lodi Cadillacu priniesol portál Electrive. Ten ku koncu januára 2024 informoval, že značka už začala s ostrou výrobou vo svojom “technologickom centre Warren” v americkom Michigane. Upresnená bola aj informácia o o objeme výroby. Cadillac ročne vyrobí len 100 až 150 kusov modelu Celestiq.

13. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+