MojElektromobil

BYD je momentálne mimoriadne úspešnou automobilkou, ktorá sa špecializuje na výrobu elektromobilov. Pochádza z Číny a svoje výrobné haly už pomaly začína stavať aj v Európe. Svoje vozidlá bude dokonca vyrábať aj u našich susedov v Maďarsku. Viac informácií o tejto téme nájdete v článku BYD bude vyrábať elektromobily v Európe. U našich susedov.

Poriadne ostrý hot hatch s dvomi možnosťami výkonu

Výrobca teraz chystá nový elektrický hot hatch s označením BYD Seal 06GT, informoval portál Electrek. Vozidlo bolo už odhalené a na trh bude uvedené ešte koncom tohto roka. Uniknuté informácie naznačujú, že ponuka by mala zahŕňať verziu s jedným aj dvoma motormi. Jednomotorová ponúkne výkon 160 kW (215 koní), dvojmotorová bude podstatne výkonnejšia.

BYD Seal 06GT
Zdroj: BYD

Nebude to len o pridaní predného motora, výkonnejší bude aj ten zadný, keďže ponúkne až 200 kW. K nemu sa pridá ešte 110 kW predný motor. O výkon tak rozhodne núdza nebude. BYD Seal 06GT dostane dve možnosti veľkosti batérie. Tá menšia ponúkne kapacitu 59,52 kWh a dojazd 505 kilometrov, väčší akumulátor bude mať kapacitu 72,96 kWh a dojazd 605 kilometrov. Zdroj neuvádza či ide o hrubú alebo využiteľnú kapacitu, my sa prikláňame k tej druhej možnosti.

Veľmi zaujímavá cena a príchod na európske trhy

Vozidlo bude 4630 mm dlhé, 1880 mm široké a 1490 mm vysoké. Zaujímavé sú aj predpokladané ceny, ktoré sa majú pohybovať v rozmedzí od 150 000 do 200 000 yuanov v závislosti od variantu. V prepočte na eurá je to približne 19 200 – 25 600 eur. Automobilka sa netají tým, že chce nový elektromobil ponúkať nielen doma v Číne, ale aj v Európe.

Nemali by ste prehliadnuť:

Tu ale môže nastať problém s cenami, pretože pokiaľ auto nebude vyrobené priamo v Európe, pravdepodobne ho postihnú nové, vyššie clá na dovoz elektromobilov z Číny, ktoré oznámila Európska únia. Tie by mali byť až vo výške 17,4 percenta, čo môže k cene pridať až 5 000 eur navyše. Je však možné, že clá sa vyšplhajú až do výšky 38 percent. Viac informácií o tejto téme nájdete v článku Európske clá na čínske elektromobily budú ešte vyššie, než sa čakalo – až do 38 % Keďže sa očakáva, že továreň v Maďarsku bude postavená približne v budúcom roku, elektromobil bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobený v Číne.

Náš tip
Patrik Križanský: Kam elektromobilita smeruje? | VIDEO
15. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+