MojElektromobil

Čínska automobilová spoločnosť BYD sa pomaly ale isto dostáva čoraz bližšie k úspešnej expanzii na celosvetový trh. V juhovýchodnej Ázii každý štvrtý predaný elektromobil spadá pod BYD, pričom najväčšie predaje majú v Thajsku. Celkovo ide o jedného z najväčších výrobcov elektromobilov na svete. Ľudí očarili pomocou kombinácie dostupných cien a pokročilej technológie. Na Slovensku dokonca začínajú spúšťať predaj nákladných vozidiel. Najnovšie z ich tovární vyjde elektromobil s názvom Sea Lion, ktorý priamo konkuruje populárnemu Modelu Y od Tesly. Informuje o tom internetový portál Silicon.

BYD predstavila svoj Model Y

Koncom roka 2022 sa firma BYD dostala vo výrobných číslach pred Teslu. Dovtedy vládla rebríčkom americká automobilka, ktorej spoluzakladateľom je Elon Musk. V súčasnosti sú predajné čísla oboch spoločností veľmi podobné. Cenovo sú elektromobily od BYD nastavené pre čínsku nižšiu a strednú triedu. Tento rok debutovali vo Veľkej Británii s modelom Dolphin s cenovkou v prepočte 29 000 €.

V Číne sú ale hitom hlavne vozidlá s nižšou cenou, ako napr. Sea Lion. Sodíkovo-iónové batérie, ktoré tieto elektromobily obsahujú, sú totižto lacnejšie na výrobu a tým ovplyvňujú finálnu predajnú cenu. Najnovšie BYD vydáva akúsi nadstavbu tohto v Číne populárneho elektromobilu, Sea Lion 07.

BYD Sea Lion 07 | Zdroj: Silicon.co.uk

Toto SUV je vyššou triedou v porovnaní so svojím predchodcom, čo sa podpísalo aj na sume. Tá sa v tomto prípade pohybuje v rozsahu približne medzi 25 600 € až 33 300 €. Cenovo sa tak podobá už aj Modelu Y. Konkrétne špecifikácie ešte neboli predstavené, na tie si budeme musieť počkať.

Konkurencia z Číny je obrovská

Americký výrobca elektromobilov má jeden značný problém. Podľa analytikov má BYD oproti Tesle výraznú výhodu v nákladoch na výrobu. Vhodným príkladom sú náklady potrebné na elektromobil Seal od BYD. Tie sú o 15 % nižšie ako pri Modele 3 od Tesly. Síce čínska spoločnosť ešte nemá veľký dosah na americký a európsky trh, ich domáci ázijský trh ponúka obrovské množstvo zákazníkov. Tesle tak dokáže nielen konkurovať, ale ako potvrdili minulý rok, ich aj predbehnúť.

Zeekr 007 od automobilky Geely | Zdroj: Silicon.co.uk

BYD ale nepredstavuje jedinú čínsku konkurenčnú hrozbu. Pred pár dňami výrobca Li Auto predstavil elektromobil s názvom MEGA MPV, ktorý za dve hodiny dosiahol viac ako 10 000 predobjednávok. Automobilka Geely zas predstavila svoj elektrický sedan – prémiový Zeekr 007. Potencionálnym konkurentom sa javí byť aj Xpeng. Firma zverejnila X9 MPV, svoje prvé čisto elektrické viacúčelové vozidlo. Zároveň podpísali spoluprácu s Volkswagenom a budú pod ich značkou vyvíjať dva rôzne elektromobily.

Náš tip
Ďalší elektromobil pod 20 000 €? Sľubuje to známa značka
22. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+