MojElektromobil

Záujem zo stany automobiliek o ponúknutie cenovo dostupných modelov v ostatných mesiacoch naberá na sile. Spomenúť si môžeme koncept Volkswagen ID. 2all, ktorý sa má do roku 2025 pretaviť na elektromobil s cenou pod 25 000 €.

Dočkať sa údajne máme aj novej generácie Dacia Spring Electric a pribudnú má aj elektrický hatchback Dacia Sandero pre zákazníkov, ktorí hľadajú „lacný elektromobil“. Už dlhší čas sa taktiež objavujú aj správy o tom, že Tesla plánuje vytvoriť cenovo dostupné elektrické vozidlo, prezývané ako „next-gen“ alebo „Model 2“. V tomto prípade ide o povestnú Teslu s cenovkou 25 000 dolárov.

Lacné elektromobily avizuje aj koncern Stellantis, ktorý prezradil, že plánuje hneď sedem vozidiel postavených na novej platforme „Smart Car“ určenej primárne pre „lacné elektromobily“. Má ísť o odpoveď koncernu na očakávanú záplavu lacných čínskych elektrických áut, ktoré sa pripravujú získať európskych zákazníkov.

Renault Twingo Legend | Zdroj: Renault

Nové Renault Twingo ako lacný elektromobil

A aby toho nebolo málo, najnovšie sa dozvedáme, že na trh v roku 2026 dorazí nový plne elektrický model Renault Twingo. Aj v tomto prípade má ísť o jeden z povestných “cenovo dostupných elektromobilov”. Značka si za cieľ dáva podliezť hranicu 20 000 €.

Renault Twingo Legend | Zdroj: Renault

Zatiaľ neboli prezradené žiadne technické špecifikácie, no šéf koncernu Luca de Meo, spomenul, že nové Twingo sa bude vyznačovať skvelou spotrebou – iba 10 kWh na 100 kilometrov! Ako zaujímavosť dodal, že na výrobu pripravovaného elektromobilu bude v porovnaní s priemerným malým SUV potrebná len polovica surovín.

V súvislosti s novou generáciou tohto modelu sa spomína aj označenie “Legend”. Vyrábať sa má priamo v Európe a konkurovať chce najmä modelom od čínskych značiek MG a BYD. Renault chce svoju “novú zbraň” vyrobiť v rekordom čase. Od prvotného konceptu po sériovú výrobu mu to vraj bude trvať len dva roky.

Renault Twingo Legend | Zdroj: Renault

Aktuálny stav na našom trhu

Pripomeňme si, že na našom trhu sú najlacnejšími elektromobilmi aktuálne modely Dacia Spring Electric (20 250 €) a Smart EQ ForTwo (22 726 €). V druhej polovici roka 2024 sa k nim pripojí čerstvo predstavený Citroën ë-C3 (23 200 €).

V blízkej budúcnosti by sa do predaja mal dostať aj elektromobil od čínskej značky Dongfeng. Konkrétne ide o model NAMMI s predpokladanou cenou 18990 € s DPH a batériou až do 40 kWh.

Náš tip
Aká je skutočná cena batérií v elektromobiloch?
16. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+