MojElektromobil

Včera, 12. mája, sa na Slovensku uskutočnilo národné finále v súťaži slovenských startupov. Súťaž s názvom PowerUp! prebiehala online a vo finálovom kole sa pred porotu postavili štyri tímy. Každý z nich predstavoval svoje kľúčové vylepšenia najmä v oblastiach mobility, energetiky a bezpečnosti. Výhercom sa stala firma Biotron Labs s platformou Mobilyze.

Aj tento projekt sa musel prispôsobiť aktuálnej situácii a zo sály sa presunul do online priestoru. Národnému finále predchádzal dvojdňový online bootcamp s odborníkmi. Po ňom nasledovala prezentácia vlastných projektov pred porotou a troj-minútový rozhovor. Hlavnú cenu a finančnú odmenu 10 000 dolárov si v národnom finále odniesla firma Biotron Labs, ktorá stavila na rozvoj elektromobility s vlastnou platformou Mobilyze. Jej hlavným cieľom je vytvorenie čo najlepšej siete nabíjacích staníc pre elektromobily, a to správnym výberom ich umiestnenia.

Tento systém budú môcť využiť mestá, regióny ale aj súkromné firmy. Na základe vstupných dát o presune obyvateľstva dokáže sám navrhnúť presné rozmiestnenie nabíjacích bodov pre čo najlepšiu mobilitu a sieť elektronabíjačiek.

Tím, ktorý vedie CEO Pavol Magic, sa vďaka tejto výhre posúva do absolútneho finále všetkých krajín strednej a východnej Európy. To sa uskutoční online formou už 3. júna. Ak by sa Biotron Labs podarilo uspieť aj tu a získali by prvé miesto, okrem zaslúženej pozornosti by boli odmenení ďalšou finančnou výhrou, a to až 50 000 €.

Súťaž PowerUp! je spoločným projektom krajín strednej a východnej Európy a tento roka spozná už šiesteho víťaza. Celý kolotoč súťaží začína v jednotlivých krajinách, ktoré vyberú najlepší lokálny startup. Finalisti sa následne zúčastnia veľkého finále, v ktorom je vybraný absolútny víťaz. Minulý rok sa ním stal slovenský projekt Danubia Nanotech, pričom ako absolútny víťazi si odniesli aj finančnú odmenu vo výške 50 000 €.

Prečítajte si aj naše testy elektromobilov

Dlhodobo vám prinášame testy elektromobilov a plug-in hybridov. Najnovšie sme si vyskúšali štýlový a plne elektrický Mini Cooper SE, nový Renault ZOE či plug-hybridný Peugeot 3008. Z hybridov sme sa bližšie pozreli aj na luxusné BMW X5 či Superb od českej Škody. Od susedného výrobcu sme testovali aj ich prvý elektromobil Citigo-e iV. Ak sa chcete dozvedieť viac o nami testovaných vozidlách, sledujte nás na Instagrame, kde nám môžete klásť konkrétne otázky.

13. mája 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+