MojElektromobil

Na narastajúci počet elektromobilov na cestách reagujú aj výrobcovia pneumatík, ktorí sa púšťajú do vývoja nových riešení. Klasickým zameraním je snaha o znižovanie hlučnosti pneumatík, nakoľko jazda na elektromobile ako takom po motorickej stránke prebieha takmer v úplnej tichosti.

Omnoho prekvapivejším však môže byť najnovší projekt spoločnosti Goodyear. Ako informuje portál InsideEVs, aktuálne sa pustila do testovania pneumatík z obnoviteľných materiálov určených pre elektrické vozidlá. Ekologická udržateľnosť ale nie je tým kľúčovým faktorom, ktorým nové pneumatiky prilákali pozornosť.

Tým je skutočnosť, že pneumatiky sú úplne bez vzduchu, čím sa eliminuje možnosť vzniku klasického defektu, ktorý je veľkým postrachom nejedného šoféra. Navyše by nevyžadovali žiadnu údržbu a použiteľné by boli aj na elektrických autách s vysokým výkonom. Treba povedať, že Goodyear sa zatiaľ so svojim experimentom nachádza na samotnom začiatku. Ak všetko prebehlo hladko, pneumatiky by sa do predaja mali dostať až okolo roku 2030.

Prvé testovania priniesli sľubné výsledky

Otázkou zostáva aké jazdné vlastnosti budú špeciálne pneumatiky schopné ponúknuť. Goodyear už teraz avizuje, že prvotné testovanie prototypov na elektromobiloch Tesla Model 3 prebehlo úspešne pri rýchlostiach do 88 km/h bez dopadu na správanie vozidla. Navyše sľubuje veľkú výdrž, respektíve odolnosť, ako aj vysokú mieru bezpečnosti.

V predošlom kole testovania boli úspešne overené základné vlastnosti pneumatík pri vysokých rýchlostiach okolo 150-160 km/h. Na začiatok to celé vyzerá celkom sľubne, avšak je jasné, že cesta k finálnemu modelu je ešte poriadne dlhá a výrobca môže veľmi ľahko naraziť na rôzne prekážky.

Foto: InsideEVs
Náš tip
Continental oslávil 150 rokov. Vyrába pneumatiky aj pre elektromobily
10. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+