MojElektromobil

Batériové články „2170“, ktoré Tesla využíva vo svojich elektromobiloch Model 3 a Model Y, sa v horizonte najbližších piatich rokov dočkajú výrazného posunu vpred. Konkrétne sa má zlepšiť ich energetická hustota, a to celkovo až o 20%. Uviedol to Yasuaki Takamoto, zástupca spoločnosti Panasonic, ktorá práve tieto batériové články pre Teslu vyrába vo fabrike Giga Nevada.

Na tému upozornil portál Electrek, ktorý zároveň upozorňuje, že zvýšenie energetickej hustoty pre Teslu môže v praxi znamenať hneď niekoľko vecí. Základom je to, že bude schopná zvyšovať dojazd svojich elektromobilov pri zachovaní súčasných rozmerov a váhy batérií. Na druhú stranu však môže pristúpiť k tomu, že zachová aktuálnu kapacitu batérií, no vďaka novej technológii zníži ich váhu a rozmery. K slovu však môžu prísť aj ďalšie postupy s cieľom optimalizovať výrobné náklady. Až čas teda ukáže, čo presne si Tesla zvolí.

Naplno začnú od septembra

Panasonic sa v septembri pustí do úpravy výrobných liniek v Giga Nevada tak, aby sa následne mohol naplno venovať avizovanému zlepšovaniu batériových článkov zo svojej produkcie.

Firma už teraz vraj disponuje technológiami pre zlepšenie energetickej hustoty článkov „2170“ o viac ako 5%. Dosiahnute avizovaného 20% zlepšenia je ale behom na dlhú trať. Pri zavádzaní zmien bude potrebné venovať sa aj otázkam správneho chladenia, dizajnu či celkovej stability.

Plánujú aj rozlúčku s kobaltom

To však nie je všetko. Takamoto prezradil, že Panasonic plánuje v priebehu najbližších 2 až 3 rokov začať s produkciou batérií bez kobaltu. Samozrejme, že tých určených pre Teslu. Nateraz neprezradil viac informácií, no na základe celkového kontextu to vyzerá tak, že pôjde o vylepšenú verziu článkov „2170“.

“Panasonic Corp v nadchádzajúcich piatich rokoch plánuje zvýšiť energetickú hustotu batérií „2170“, ktoré dodáva spoločnosti Tesla, o 20% a počas 2-3 rokov na trh dostaneme verziu bez kobaltu.“

Yasuaki Takamoto, Panasonic

Jedno je ale stále jasné. Hoci Tesla plánuje spustiť samostatnú produkciu batérií, nejaký ten čas sa bude aj naďalej spoliehať na spoluprácu s dodávateľmi ako je Panasonic, LG Chem či CATL.

Náš tip
Na obzore má byť ďalšia prevratná technológia pre batérie bez kobaltu
31. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+