MojElektromobil

Zdá sa, že očakávaný Battery Day by mohol priniesť naozaj zaujímavé novinky. Naznačuje to vyjadrenie nemeckého ministra ekonomiky, Jörga Steinbacha. Podľa jeho slov majú byť batérie od Tesly postavené na novej technológií, vďaka ktorej dokážu zatieniť v súčasnosti používané akumulátory. Informuje web Electrek.co.

Gigafactory Berlin

Ako určite viete, v Nemecku momentálne prebieha výstavba novej továrne Tesly, v ktorej sa budú vyrábať vozidlá pre európsky trh. V súvislosti s batériovými článkami však bolo otázne, či sa budú vyrábať priamo v berlínskej fabrike. Elon Musk toto odmietol potvrdiť, aj keď dodal, že batérie používané v tu vyrobených autách budú lokálne. Do celej situácie priniesol viac svetla nemecký minister ekonomiky, Jörg Steinbach, ktorému nerobilo problém povedať niečo viac z pozadia.

Z jeho slov je jasné, že batérie budú vyrábané priamo v Gigafactory Berlin, pričom nepôjde o obyčajné články. Akumulátory by totiž mal byť postavené na úplne novej technológií: „Za ukladaním energie bude „kompletne nová technológia.“ Batérie sú malé a vďaka vysokej energetickej hustote bude možné dosiahnuť vyšší dojazd. Tesla plánuje poskytnúť viac detailov o ich batérii v Spojených štátoch, a to koncom Septembra.“ Zároveň ale treba spomenúť, že tieto informácie sú v rozpore s nedávnou správou, kde sa práve hovorilo o zrušení plánov pre výrobu batérií.

Pokrok je očakávaný

Že Tesla vytiahne nový typ batérií so značne lepšími vlastnosťami je niečo, čo skrátka čakáme. Stále je však lepšie predpokladať len mierne vylepšenie a nie prípadný prevrat v technológií ukladania elektrickej energie. Každopádne, Tesla už dávnejšie povedala, že pripravovaná nová verzia Roadsteru bude vybavená lepšou batériou so životnosťou milión míľ či s kapacitou, ktorá by mala stačiť pre dojazd takmer 1 000 kilometrov.

Čo sa týka samotného vyjadrenia nemeckého ministra, jeho slová je tiež potrebné brať s rezervou. Predsa len hovorí o firme, ktorá u nich investuje obrovské peniaze a tak je logické, že ich v médiách bude podporovať rôznymi, možno aj prehnane pozitívnymi vyhláseniami. Určite však budeme radi, ak nás Tesla v septembri prekvapí a výraznejším spôsobom posunie elektromobilitu dopredu.

28. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+