MojElektromobil

Audi potvrdilo, že spustí výrobu nového elektrického superšportu PB18 e-tron. Mal by prísť na trh ešte pred začiatkom výroby novej Tesla Roadster.

Viacero automobiliek prichádza s novými elektrickými športovými modelmi a vstupujú tak na trh elektromobilov z vrchného konca. Dokážu tak rýchlejšie znížiť náklady na vývoj technológií, aby ich následne implementovali v lacnejších modeloch.

Minulé leto nemecká automobilka odhalila model Audi PB18 e-tron, nový prototyp elektrického superšportu s batériami v pevnom skupenstve, výkonom 570 kW a 800-voltovým nabíjacím systémom.

CEO Audi Bram Schot potvrdil spustenie jeho výroby v malom objeme počas predstavenia e-tronu v Holandsku. Povedal, že vyrobia asi 50 kusov Audi PB18 e-tron.

Bram nepotvrdil žiadne časové termíny, ale hovorí, že model PB18 e-tron by mal nahradiť elektrickú verziu Audi R8, ktorá mala prísť na trh v roku 2020.

Audi PB18 e-tron by mal byť v rovnakom segmente ako nová Tesla Roadster, no v parametroch sa na Roadster nechytá. Nový Tesla Roadster bude vybavené masívnou batériou s kapacitou 200 kWh, zatiaľ čo v PB18 e-tron má byť k dispozícii len 95 kWh. Mal by mať asi dvojnásobok dojazdu PB18.

Pohonná jednotka by mala pozostávať z troch elektromotorov a z tohto hľadiska by mohla Roadsteru konkurovať:

“Motory sú umiestnené medzi otočnými čapmi riadenia, každý priamo poháňa jedno koleso cez poloos. Poskytnú výkon až 150 kW na prednú nápravu a 350 kW na zadnú – Audi PB18 e-tron bude pravé quattro. Maximálny výkon je 500 kW, s posilňovačom môže vodič dočasne zmobilizovať až 570 kW. Kombinovaný krútiaci moment až 830 Nm umožní zrýchlenie z 0-100 km/h za vjemne cez 2 sekundy. “

Audi si zrejme požičalo nabíjaciu technológiu s napätím 800V od Porsche. Umožňuje nabíjací výkon až 350 kW, čo znamená, že PB18 e-tron sa nabije extrémne rýchlo.

Ešte nemáme informácie o cenách, no kvôli malému objemu výroby môžeme očakávať, že tento model bude drahý. Pozrite si promo video tohto elektrického krásavca:

26. januára 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+