MojElektromobil

Revolúciu v autonómnej doprave predstavujú spoločnosti ako Tesla, Waymo alebo Uber. Všetky sú však vo fáze testovania. V čínskom Shenzen spustili prvé autonómne elektrické taxíky do prevádzky.

O prechode k autonómnej doprave môžeme v Euróskej únii zatiaľ len teoretizovať a snívať. Únia má totiž najťažšie legislatívne prekážky v prijímaní tejto novej technológie.

Lepšie je to napríkad v USA, kde svoje systémy autonómnej jazdy už testujú Uber, Waymo alebo Tesla (Full Self-Driving Beta testovanie). Tesla už spustila beta testovanie svojho systému aj na verejných komunikáciách po USA. Najprogresívnejší prístup však má podľa všetkého Čína.

Mojelektromobil.sk - AutoX autonómne elektrické taxíky (Zdroj: AutoX)

Metropola elektrifikácie a autonómie

Čínska priemyselná metropola so štatútom špeciálnej ekonomickej zóny Shenzen je liahňou takýchto technológií. Mesto bolo v roku 2009 určené centrálnou vládou ako mesto pre pilotné projekty kompletnej elektrifikácie dopravy.

Už v roku 2018 tu jazdilo 100% vozidlového parku verejnej dopravy a 63% vozidiel taxislužieb s elektrickým pohonom. Celkovo je vo verejnej doprave čínskych miest ~80% vozidiel s plne elektrickým pohonom.

Mojelektromobil.sk - AutoX autonómne elektrické taxíky (Zdroj: AutoX)

Automómne taxíky AutoX

Nedávno spoločnosť AutoX v 11-miliónovom Shenzene vypustila na cesty 25 samojazdiacich elektromobilov značky BYD, ktoré ponúkajú systém zdieľanej taxislužby. Umožní to systém autonómie 5.úrovne vybavený dvojicou LiDAR senzorov po bokoch vozidla a radary s označením “4D”.

Tieto prvky majú zabezpečiť dôkladné sledovanie mŕtveho uhla a vedia reagovať aj na malé objekty na ceste a okolo nej. Systém podľa spoločnosti vie bezpečne jazdiť aj pomedzi nelegálne parkujúce autá alebo neprehľadné zákruty.

Autonómne taxíky AutoX ešte nie sú prístupné verejnosti, no čoskoro sa to zmení. Ich spustenie je v každom prípade dôležitým signálom toho, že takéto vozidlá nie sú ďaleko od reality a po úspešnej prevádzke v Shenzene by mali prelomiť nedôveru úradov aj v iných častiach sveta.

21. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+