MojElektromobil

Vyzerá futuristicky, ako niečo z dobrého sci-fi filmu. Reč je o novom koncepte Audi Skysphere, ktorý nemecká automobilka odhalila len pred pár dňami.

Audi Skysphere je stelesnením budúcnosti automobilového segmentu tak, ako ju v Audi vnímajú dnes. Ide o krátke nahliadnutie za oponu luxusných autonómnych vozidiel s elektrickým pohonom. 

Dizajnéri sa pri konceptuálnych vozidlách dokážu poriadne odviazať, no to automaticky neznamená, že nakoniec nevznikne produkčná verzia auta. Do hry zväčša vstúpia kompromisy, ale výsledok vie byť skutočne zaujímavý. V prípade Audi Skysphere to však vyzerá tak, že očakávať sériovú výrobu by bolo poriadne naivné.

Foto: Audi

Elektromobil dvoch tvárí

Koncept Audi Skysphere láka na množstvo skutočne pozoruhodných prvkov, ktoré sú spojené do jedného fungujúceho celku. Začína ako 5,19 metrov dlhý a poriadne  luxusný Grand Tourer s technologickou výbavou pre autonómnu jazdu 4. úrovne. Žiaden volant, žiadne pedále. Pod palcom to má celé autopilot, posádka sa len vezie v maximálnom pohodlí.

Foto: Audi

Stačí však stlačenie jediného tlačidla a divadlo môže začať. Predné kolesá sa začnú posúvať dozadu a s nimi aj predná časť karosérie. Audi Skysphere počas transformácie svoju dĺžku náhle skracuje na 4,94 metra, spod prístrojovej dosky sa vysúva volant a objavujú sa aj pedále. Autonómna jazda skončila, v rukách to má pevne opäť vodič a Skysphere ukazuje svoju druhú tvár. Tvár elektrického športiaka.

Foto: Audi

Audi sa do toho poriadne obulo a dizajnéri skutočne vytvorili auto dvoch tvárí. Zmena dĺžky vozidla a s tým spojená úprava celkového prevedenia nie je jedinou pozoruhodnou vecou pri koncepte Audi Skysphere. Takmer rovnakú pozornosť si zaslúži aj interiér, ktorý sa len ťažko dá označiť inak ako stelesnenie luxusu.

Foto: Audi

Luxus kam oko dohliadne

Prednej časti dominuje obrovská 141 centimetrová obrazovka, ktorá sa naťahuje od dverí k dverám. Pre prvky interiéru sú použité materiály ako semiš z mikrovlákna, eukalyptové drevo, kašmír či veganská koža. Pozeráme sa na elektrické auto budúcnosti, takže na ovládanie slúžia dotykové plochy. Všetko vyzerá uhladene a dýcha luxusom.

Foto: Audi

Audi vo svojom futuristickom koncepte vidí uložený elektromotor s výkonom 465 kW, ktorý to z nuly na stovku rozbehne za menej ako štyri sekundy. Pri dojazde na jedno nabitie zase spomína necelých 500 kilometrov.

Prezentácia konceptu Audi Skysphere vyzerá skutočne bravúrne, no netreba zabúdať, že stále ide len o koncept. Ako však informuje portál CNET, Audi uvádza, že technológia pre variabilný rázvor je reálna a dokonca pripravovaná pre budúce nasadenie. Avšak, má to nejeden háčik. Od technologickej náročnosti jej nasadenia až po legislatívne obmedzenia. Raz sa možno dočkáme aj toho…

Foto: Audi
Náš tip
Imagine by Kia je vízia všestranného elektromobilu
17. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+