MojElektromobil

Kórejský výrobca má v ponuke dva plne elektrické modely, a to e-Niro a e-Soul. Obe vozidlá sme si mohli vyskúšať a ešte minulý rok sme vám priniesli podrobné testy. Kia však s elektromobilitou rozhodne neplánuje skončiť. Dokazuje to odhalením nového konceptu plne elektrického osobného vozidla pod názvom Imagine by Kia.

Pri práve predstavenom koncepte sa dizajnéri automobilky nebáli prísť s futuristickejšími krivkami karosérie. Ako však hovorí viceprezident dizajnu spoločnosti Kia Motors Europe, Gregory Guillaume, elektrifikácia dizajnové inovácie rozhodne nezastaví: „Zaujímavý automobilový dizajn vás chytí za srdce tak, že chvíľu bije o niečo rýchlejšie a nepoznáme žiadny dôvod, prečo by sa to malo zmeniť len preto, že auto je elektrické. Naša elektrická koncepcia je navrhnutá tak, aby nielen zrýchlila váš pulz, ale aby aj ukazovala náš holistický a emocionálny prístup k elektrifikácii.

Útok na emócie

Práve dizajnom chcú osloviť cieľové publikum. Automobilka si je vedomá faktu, že množstvo ľudí ešte nemá k elektromobilite blízko. Práve naopak, majú množstvo predsudkov a otázok: „Dnešní vodiči majú pochopiteľne mnoho otázok o elektrických autách. Majú obavy týkajúce sa dojazdu, infraštruktúry dobíjania a kladú si otázku, či aj elektrické autá ponúkajú dynamickú a pútavú jazdu.“ Tieto obavy chcú preto zmazať cez emócie, ktoré v nich vyvolá zaujímavý dizajn: „Takže keď sme sa nad touto koncepciou začali zamýšľať a predstavovať si, aká bude jej úloha, vedeli sme, že tieto otázky a obavy sa dajú najlepšie zodpovedať tak, že sa na elektrifikáciu pozrieme z rýdzo emocionálneho pohľadu.

imagine by kia

Vo všeobecnosti nechcú zaujať bežnými číslami o kapacite batérie, spotrebe či maximálnom dojazde. Imagine by Kia je prvým plne elektrickým štvordverovým osobným vozidlom kórejského výrobcu. Odpovedá tomu aj nová architektúra, ktorá umožňuje nízke umiestnenie vysokonapäťovej batérie. Ponúknuť má pritom indukčné nabíjanie. Z pohľadu štýlu karosérie ide o kombináciu viacerých štandardizovaných modelov.

Jasné dizajnové prvky

Ako ďalej hovorí Guillaume, automobilka chcela spojiť prednosti športového terénneho vozidla s rýchlym sedanom či priestranným crossoverom: „Ide o veľké vozidlo segmentu C – veľkosť, ktorá je v Európe mimoriadne populárna –  ale jediná vec, ktorú si zachováva, sú hodnoty značky Kia, Naznačuje niečo dôverne známe, ale je to niečo úplne nové. Považujem ho za niečo, čo sa vymyká kategóriám, za narušiteľa škatuliek – je dôverne známe a chápané, ale zároveň progresívne a nové.“ Nová elektrická platforma bola využitá pre maximalizovanie priestoru v kabíne.

imagine by kia

Dizajnové prvky sú naozaj výrazné. Predná tigria maska obklopujúca hlavné LED svetlomety má definovať modely Kia v 21. storočí: „Inšpiráciou „tigrej masky“ bolo vytvoriť vzhľad a dojem, že svetlomety sa vznášajú v priehľadnom sklenenom bloku. Tento identifikovateľný svetelný podpis by sa potenciálne mohol uviesť ako jednotný dizajnový prvok v budúcom rade elektrických vozidiel spoločnosti Kia,“ vysvetľuje Guillaume. Atypicky zakrivené boky majú vzbudzovať dojem vlnenia s cieľom vytvárať ilúziu pohybu. Čelné a strešné sklo je tvorené jedným masívnym kusom. Prehliadnuť sa nedajú ani 22 palcové zliatinové disky, ktoré majú obuté pneumatiky Goodyear 255/35 R22 Intelligrip. Tie boli špeciálne vytvorené pre elektrické vozidlá.

Interiér je kategória sama o sebe – Kia sa tu poriadne vyhrala, nakoľko vo vnútri vozidla nájdete až 21 obrazoviek s vysokým rozlíšením: „Týchto 21 neuveriteľne tenkých obrazoviek tvorí humornú reakciu, ktorá si strieľa z toho, ako sa v súčasnosti niektorí výrobcovia áut predbiehajú, kto dokáže vyrobiť auto s najväčšou obrazovkou,“ objasňuje Ralph Kluge, generálny riaditeľ dizajnu interiéru spoločnosti Kia Motors Europe. Obrazovky sa tiahnu pozdĺž hornej časti prístrojovej dosky, čím vytvárajú jeden celistvý displej. Zobrazovať majú množstvo informácií, a to napríklad o mediálnych systémoch, navigácii či nastavení klimatizácii auta. Interiér dopĺňajú štyri kožené sedadlá s hodvábnymi poťahmi, ktoré majú zaujať dizajnom „tlakových vĺn.“

Prečítajte si aj naše testy elektromobilov

Dlhodobo vám prinášame testy elektromobilov a plug-in hybridov. Najnovšie sme si vyskúšali štýlový a plne elektrický Mini Cooper SE, nový Renault ZOE či plug-hybridný Peugeot 3008. Od susedného výrobcu sme testovali aj ich prvý elektromobil Citigo-e iV. Ak sa chcete dozvedieť viac o nami testovaných vozidlách, sledujte nás na Instagrame, kde nám môžete klásť konkrétne otázky.

19. mája 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+