MojElektromobil

Informácie o tom, že Audi pre svoju ponuku elektromobilov pripravuje dvojicu noviniek sa objavujú už dlhý čas. Ako najnovšie upozornil portál Motor1, dvojica nových crossoverov z nemeckej dielne svoju premiéru podľa dostupných informácií zažije ešte pred koncom roka 2022. Do predaja sa následne dostanú v roku 2023.

Konkrétne ide o vynovený model Audi e-tron, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou dorazí pod modelovým označením Q8 e-tron. K tomu sa pripája novučký model Audi Q6 e-tron.

Dvojica v týchto dňoch prechádza aktívnym testovaním za mrazivých podmienok v blízkosti polárneho kruhu. Túto skutočnosť potvrdzujú aj takzvané špionážne fotografie, ktoré zachytávajú dvojicu elektromobilov zahalenú do tradičnej kamufláže.

Vynovený (Q8) e-tron sa bude tešiť z viacerých vizuálnych zmien, no čo je dôležitejšie, úpravy majú prebiehať aj “pod kapotou”. Spomína sa využitie batérií s vyššou kapacitou aj vylepšený elektromotorov, čo sa má prejaviť na dojazde aj celkových jazdných vlastnostiach tohto elektromobilu. V prípade interiéru sa nepočíta so žiadnou výraznou úpravou.

Podrobností je veľmi málo, čo platí aj v prípade druhej novinky – Q6 e-tron. Postavený by mal byť na platforme PPE, ktorú využíva aj Porsche. O to sa ďalej opierajú špekulácie, že systémový výkon dosiahne až 447 kW s krútiacim momentom 830 Nm. Možný dojazd zostáva záhadou.

Foto: Motor1
Foto: Motor1

 

Audi Q8 príde ako elektromobil, nahradí e-tron a vyrábať sa bude v Bruseli

16.6.2021

Zo sveta prichádzajú prvé správy o plne elektrickej verzii Audi Q8. Najnovšie SUV automobilky sa vyrába po boku Q7 v bratislavskom závode Volkswagen, no už teraz sa objavujú správy, že automobilka pracuje aj na plne elektrickej verzii. Informáciu priniesol web Electrive.

Audi v súčasnosti ponúka dva plne elektrické modely, a to elektrické SUV Audi e-tron a športový sedan Audi e-tron GT. Ešte tento rok sa ponuka rozšíri o Audi Q4 e-tron, ktorý bude dopĺňať koncernovú ponuku crossoverov. Pôjde totiž o sesterský model k Volkswagen ID.4 a Škoda Enyaq iV s prakticky totožnými elektrickými parametrami. Ide zároveň o prvý elektromobil od Audi, ktorý je postavený na elektrickej platforme MEB. Pôvodné Audi e-tron využíva iba upravenú platformu z áut so spaľovacím motorom, no ďalšie modely už majú využívať elektrickú platformu PPE, ktorú vyvíjajú spoločne s Porsche.

Tri nové elektromobily

Práve na tejto platforme má byť postavené aj plne elektrické SUV Audi Q8 e-tron. Informácie o novom modely priniesol nemecký časopis Automobilwoche, ktorý sa odvoláva na ľudí blízkych automobilke. Zatiaľ o tomto modely nevieme veľa, no mal by byť o niečo väčší ako klasický Audi e-tron. Výroba by mala prebiehať v závode v Bruseli, pričom prvé kusy by sa k zákazníkom mohli dostať v roku 2026. Ide teda ešte o dosť dlhú dobu, ktorá určite prinesie ďalší posun v technológiách, takže plne elektrická Q8 by už mohla spĺňať požiadavky aj tých najnáročnejších zákazníkov.

Samozrejme, do roku 2026 prinesú aj ďalšie plne elektrické modely. Spomenúť môžeme napríklad elektrické SUV Audi Q6 e-tron alebo plne elektrický sedan A6 e-tron. SUV by malo prísť do predaja už budúci rok a sedan je zatiaľ naplánovaný na rok 2023. Oba budú tiež postavené na novej platforme PPE, takže tu určite budeme môcť očakávať veľmi solídne parametre. Hovorí sa o dojazde cez 700 kilometrov, vysokom výkone a samozrejmosťou bude aj veľmi rýchle nabíjanie. Už súčasné modely Audi a Porsche sú v oblasti nabíjania na čele a jednoznačne patria medzi najlepšie na trhu.

Náš tip
TEST Audi e-tron GT: Poctivý elektromobil, ktorý nie je iba o výkone


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

28. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+