MojElektromobil

Audi by sa chcelo v budúcnosti odlíšiť od spoločnosti Mercedesu-Benz tým, že si ponechá svoje úplne elektrické označenie e-tron. A ako sa už spomínalo pred niekoľkými mesiacmi, Audi plánuje do roku 2033 postupne ukončiť výrobu svojich áut so spaľovacím motorom. Od roku 2026 sa budú ako nové modely uvádzať už iba elektrické vozidlá.

Toto vyjadrenie pochádza od Marca Lichteho, hlavného dizajnéra Audi, ktorý o tejto záležitosti hovoril pre TopGear počas ukážky konceptu Activesphere minulý týždeň:

„Nie, nie nie, myslím si, že  e-tron je veľmi jasná diferenciácia a bude ešte jedna diferenciácia. Ale ešte je priskoro o tom hovoriť.“

Navrhuje sa, že Magna by mohla vyrobiť až 50 000 Audi 4×4 ročne. Je to významný počet, ktorý by naznačoval plány na uvedenie na rôzne svetové trhy aj mimo USA.

„Musíme počkať do konca tohto roka. Potom budete vidieť ešte viac detailov, ktoré odlišujú spaľovací motor a EV,“ dodal Lichte pre TopGear.

Táto informácia prichádza v čase, kedy konkurenčná nemecká značka Mercedes-Benz údajne uvažuje o vypustení názvu EQ zo svojej úplne elektrickej zostavy. Plánuje totiž prejsť do roku 2030 už len plne na elektrický pohon, takže používanie odlíšenia tohto názvu sa stane nadbytočným.

Veľké plány pre elektrifikovanú budúcnosť

Audi plánuje uviesť na trh už iba elektromobily do roku 2026 a to s plánovaným vyraďovaním áut so spaľovacím motorom do roku 2033. Mohla by tak ísť rovnakou cestou ako Mercedes-Benz, ale zdá sa, že tá má iné plány.

Luxusná nemecká značka so sídlom v Ingolstadte nedávno odhalila elegantný prototyp plne elektrického kupé crossoveru s názvom Activesphere, ktorý vyzerá ako ukážka robustného off-roadu. Ten by mal konkurovať nadchádzajúcemu Mercedes-Benz EQG a Land Rover Defender EV. Čo je však veľmi zaujímavé na vôbec prvom vpáde Audi do tohto segmentu, je to, že bude údajne založené na zatiaľ nevydanej platforme hatchbacku Scout EV SUV a pickupu Scout EV.

Tak sa zdá, že Audi má prichystané veľké plány pre svoju elektrifikovanú budúcnosť. A to vrátane zachovania mena e-tron s dôrazom na dizajn interiéru nového modelu a potom exteriéru.

Náš tip
Plne elektrický kamión prvýkrát prešiel 3 000 km trasu cez Európu
1. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+