MojElektromobil

Rok 2021 sa pomaly blíži ku koncu. Vo svete elektromobility nám priniesol poriadnu dávku noviniek a prekvapení. Preto sme si pre najbližšie dni pripravili špeciál „6 otázok o elektromobile“, v rámci ktorého sme oslovili známe automobilky.

V odpovediach nám približujú svoju ponuku pre rok 2021, naznačujú čo pripravujú na rok 2022 a prezrádzajú aké trendy očakávajú na najbližšie roky. Pozrime sa na to, aké odpovede pre nás má ŠKODA. Za značku odpovedal priamo Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Ktoré elektrické modely vaša značka predstavila v roku 2021?

Prvý, dá sa povedať revolučný elektromobil značky ŠKODA ENYAQ iV vstúpil na slovenský trh v máji tohto roku.

Ako hodnotíte uplynulý rok 2021 z pohľadu elektromobility, ako sa darilo predajom vašich elektromobilov?

Sme radi, že na Slovensku vo všeobecnosti postupne rastie záujem motoristov o plne elektrické vozidlá a že čelnú pozíciu na tomto dynamicky sa rozvíjajúcom trhu si udržiava značka ŠKODA so svojim modelom ENYAQ iV. Napriek vstupu modelu na trh až v máji si ENYAQ iV rýchlo získal svoju klientelu a stal sa najpredávanejším elektrickým modelom na Slovensku. Tešíme sa aj z ankety Elektromobil Roka 2021, z ktorej si zo štyroch kategórií (Elektromobil, Elektrické SUV, Plug-in hybrid, Plug-in hybridné SUV) značka ŠKODA so svojimi modelmi ENYAQ iV a OCTAVIA iV odniesla dve prvenstvá. Obľube u ekologicky zmýšľajúcich vodičov sa taktiež teší aj náš ďalší plug-in hybridný model – SUPERB iV.

Čo pripravujete na rok 2022?

V prvom polroku, konkrétne 31. januára 2022 sa vo svetovej premiére predstaví model ENYAQ COUPÉ iV, nový, čisto elektrický vrcholný model českej automobilky. Elegantné kupé rozšíri modelový rad o atraktívnu karosársku variantu, ktorá zaujme predovšetkým svojim dizajnom. V druhej polovici roka sa priaznivci značky ŠKODA môžu tešiť na ešte športovejšiu verziu ENYAQ iV RS.

Čo by ste vyzdvihli pri svojich elektromobiloch?

Modelový rad ENYAQ iV s typickou DNA značky ŠKODA ponúka nielen atraktívny dizajn, variabilitu priestoru a popri vyspelej technológii zaujme aj množstvom praktických SIMPLY CLEVER riešení. V našom poňatí emobility sa však od začiatku nezameriavame len na vlastný elektromobil, ale aj na služby a užívanie s ním spojené. Sme presvedčení, že ucelený ekosystém od značky ŠKODA prináša komplexnú starostlivosť vo všetkých aspektoch pre tých, ktorí sa rozhodnú pre elektromobil. Súčasťou je aj profesionálna a na elektromobilitu vyškolená sieť autorizovaných servisov, ktoré dokážu odborne na celom území uvedené modely odborne servisovať.

Značka ŠKODA na Slovensku vytvorila unikátny ekosystém eMobility, ktorý prináša niekoľko riešení pre súkromné osoby i firmy,  vďaka ktorým sa jazda elektromobilom stáva nielen ekologickejšou, ale i výrazne ekonomickejšou a zároveň pohodlnejšou. S možnosťami inštalácie tzv. wallboxov a Powerpass kartou sa nabíjanie stáva rovnako komfortné a jednoduché ako tankovanie bežného vozidla. Powerpass ponúka jednoduchý prístup k takmer 600 nabíjacím bodom na Slovensku a vyše 260-tisíc bodov v celej Európe, vrátane siete super rýchlych nabíjačiek. Jazda elektromobilmi je tak stále dostupnejšia a výhodnejšia.

Model ŠKODA ENYAQ iV prináša veľkú variabilitu, takže dokáže vyhovieť širokému okruhu zákazníkov. Tí majú na výber z troch rôznych kapacít batérie a piatich výkonových stupňov. Všetky tri varianty je možné kúpiť vo viacerých výbavových stupňoch, ktoré sú vyhotovené ako tzv. „design selections“, teda typy interiérov inšpirované bývaním. Pre zákazníkov zmýšľajúcich ekologicky je prítomné tiež prevedenie ecoSUITE, ktoré prináša luxusné prevedenie pri použití ekologických a recyklovaných materiálov.

Tento plne elektrický model s krátkym nabíjacím časom ponúka aj napriek kompaktným vonkajším rozmerom ešte viac priestoru pre cestujúcich a batožinu. Vozidlo má úplne nový interiér a najmodernejšie možnosti konektivity a infotainmentu v kombinácii so Simply Clever prvkami. Moderný infotainment je užívateľsky veľmi prístupný a jednoduchý na ovládanie a zbytočne neobťažuje vodičov rôznymi futuristickými “vychytávkami“, ktoré nezriedka skôr odrádzajú vodičov od toho, aby sa plne venovali jazde a premávke. Nespornou výhodou a benefitom pre zákazníkov značky ŠKODA je najširšia sieť autorizovaných predajcov a taktiež servisov s dlhoročnými skúsenosťami na Slovensku.

Aké trendy v oblasti elektromobility očakávate na najbližšie roky?

V oblasti elektromobility sme na Slovensku na samom začiatku. V porovnaní s krajinami na západ od nás či štátov Škandinávie výrazne zaostávame. Preto očakávame predovšetkým jasnú podporu rozvoja elektromobility od politikov. Je potrebné začať brať túto tému vážne, pokiaľ chceme do budúcnosti znižovať uhlíkovú stopu, k čomu sme sa v rámci Parížskej dohody aj zaviazali. Zatiaľ čo rozvoj nabíjacej infraštruktúry naberá postupne na intenzite, podpora nákupu predovšetkým v úvodnej fáze neexistuje. A nemyslíme tým hneď na priame dotácie. Existuje mnoho ďalších stimulov pre rozvoj. Môžeme sa totiž čoskoro dostať na druhú koľaj v porovnaní s ostatnými krajinami, či už z pohľadu atraktivity pre nové investičné projekty v oblasti nízko či bezemisných technológií alebo lákaní vysokošpecializovaných výskumníkov. Tam, kde nemá nasadzovanie moderných bezemisných technológií jasnú podporu, investori len ťažko hľadajú cestu.

Snažíme sa reagovať na dopyt trhu vo viacerých oblastiach, vrátane nových modelov spadajúcich do nižších segmentov. Očakávame, že sa bude neustále zlepšovať užívateľský komfort elektrických vozidiel a to hlavne v ešte širšej a dostupnejšej sieti nabíjania. Taktiež si myslíme, že čím ďalej tým viac bude elektromobilita vo veľkom meradle  prenikať napríklad aj do štátnej a verejnej správy či do vozového parku veľkých firiem, či už pôjde o plne elektrické autá alebo trebárs plug-in hybridy.

Čo Vás ten rok najviac prekvapilo v segmente elektromobility?

Úprimne nás až milo prekvapil obrovský záujem o testovanie elektrických vozidiel z nášho portfólia zo strany fleetových klientov. Veľmi si to vážime.

Náš tip
Wallbox začne na seba zarábať od prvého dňa, komfort pocítite okamžite | Rozhovor
28. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+