MojElektromobil

Ľudia, ktorí seriózne uvažujú nad kúpou elektromobilu, ale aj jeho čerství majitelia, zvyknú riešiť rôzne otázky spojené s každodenným používaním nového auta. Jedna zo základných otázok znie: “Kde budem svoje auto nabíjať?”.

Okrem možnosti využívať praktické domáce nabíjanie je k dispozícii aj rozsiahla sieť verejných nabíjacích staníc.

Formálna komplikácia

Verejné nabíjacie stanice sa označujú ako verejné preto, lebo sú prístupné pre všetkých majiteľov elektrických áut. Hoci je samotné nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach veľmi jednoduché, v základe tu vzniká drobná “byrokratická komplikácia”.

Verejné nabíjacie stanice prevádzkuje hneď niekoľko rozličných spoločností, čo pre koncového zákazníka znamená nutnosť absolvovať viacero registrácií. S tým je ďalej spojené nosenie viacerých prístupových kariet alebo používanie množstva aplikácií. Aby toho nebolo málo, prevádzkovatelia majú rôzne cenové podmienky, akciové tarify a samozrejme aj pokrytie. 

Samozrejme, že celkovo to nie je až taká veľká tragédia a dá sa s tým vysporiadať. Existuje ale aj omnoho jednoduchšia cesta. Možnosť využívať viac ako 260 000 nabíjacích staníc po celej Európe cez jeden účet s mesačnou úhradou za spotrebovanú energiu. To všetko zastrešené cez jednu aplikáciu a prístupovú kartu. 

Presne o tom je služba ŠKODA Powerpass. O odstránení zbytočných prekážok, o zjednodušení vášho života s elektrickým autom.

Nabíjanie ŠKODA ENYAQ iV | Foto: ŠKODA

ŠKODA Powerpass v skratke

Cez Powerpass získate okamžitý prístup k viac ako 500 nabíjacím bodom na Slovensku a k viac ako 260 000 verejným nabíjacím staniciam po celej Európe. 

Vôbec nemusíte riešiť, kto je ich prevádzkovateľom, pretože na využívanie celej siete vám stačí jedna karta. Alebo aplikácia, v ktorej ako bonus nájdete aj informácie o aktuálnej spotrebe, dostupných nabíjačkách či reálnych cenách pre konkrétnu nabíjaciu stanicu. Všetko potrebné máte vždy pod palcom.

Program ŠKODA Powerpass je navrhnutý tak, aby pokrýval potreby všetkých majiteľov elektrických vozidiel. Tých, ktorí na verejných nabíjacích staniciach nabíjajú príležitostne, rovnako ako tých, ktorí využívajú prakticky len túto možnosť. ŠKODA to vyriešila pomerne jednoducho, cez 3 rôzne tarify: Charge Free, Simply Charge a Charge Faster. 

Tie ponúkajú rovnaké výhody pre jednoduchý prístup k širokej sieti nabíjacích staníc, líšia sa len v mesačnom poplatku a garantovaných koncových cenách za nabíjanie.

Tarify pre každý typ elektromobilistu

Základná tarifa Charge Free je určená práve pre občasných používateľov verejného nabíjania. Nie je s ňou spojený žiaden mesačný poplatok. Používatelia tejto tarify platia za nabíjanie na AC staniciach 0,49€/kWh, za nabíjanie na DC staniciach je to 0,79€/kWh a za nabíjanie na staniciach v sieti IONITY je to rovnako 0,79€/kWh.

So strednou tarifou Simply Charge je už spojený poplatok 4,99€ mesačne, no ceny za nabíjanie sú omnoho príjemnejšie. Nabíjanie na AC staniciach stojí 0,29€/kWh, za nabíjanie na DC staniciach je to 0,49€/kWh a v sieti IONITY sa platí 0,50€/kWh. 

Ide o veľmi výhodný program. Pre lepšiu predstavu, stačí, aby človek na AC nabíjacích staniciach mesačne spotreboval viac ako 25 kWh a už sa mu oplatí siahnuť práve po tarife Simply Charge. Pri využívaní DC nabíjania je to dokonca len 16 kWh mesačne.

Tretia ponúkaná tarifa, Charge Faster, je určená pre vodičov, ktorí verejné nabíjanie využívajú vo veľkej miere. Mesačne sa za ňu platí 9,99€, ale stojí to za to. Ceny nabíjania tlačí do nízkych sfér. Pri AC nabíjaní je to 0,19€/kWh, pri DC nabíjaní 0,39€/kWh a v sieti IONITY sa za nabíjanie platí 0,30€/kWh. 

Skvelou správou je aj to, že majitelia elektrického SUV ŠKODA ENYAQ iV s balíkom DC nabíjanie získavajú tarifu Charge Faster na 12 mesiacov úplne zadarmo. Je to jedinečná príležitosť, ako si môžu vyskúšať bezstarostné a cenovo prívetivé nabíjanie doma aj po celej Európe.

Prehľad cien ŠKODA Powerpass pre elektromobily | Foto: ŠKODA

Komplexný ekosystém eMobility

Powerpass je nepochybne veľmi praktickou vecou pre každého majiteľa elektrického vozidla. V ponuke ŠKODY ale ide len o jednu súčasť komplexného ekosystému eMobility. Ten bol vybudovaný preto, aby zákazníci žili svoj život s elektromobilom skutočne naplno. 

Všetky otázky spojené s domácim nabíjaním riešia wallboxy ŠKODA iV spolu s doplnkovými službami, digitálny komfort zabezpečuje aplikácia MyŠKODA iV cez ktorú je možné sledovať stav vozidla a využívať niektoré jeho funkcie a informácie potrebné pre plynulý vstup do sveta elektromobility má pod palcom platforma ŠKODA Storyboard.

ŠKODA Powerpass | Foto: ŠKODA

Článok vznikov v spolupráci so Škoda-Auto.

2. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+