MojElektromobil

Ak chcete potenciál svojho elektromobilu využívať skutočne naplno, nemôžete sa vyhýbať domácemu nabíjaniu. Práve možnosť doplniť energiu v domácom prostredí to celé posúva o úroveň vyššie.

Pri nabíjaní v noci alebo používaní vhodných taríf od dodávateľských spoločností si dokážete minimalizovať náklady na jazdenie. K tomu sa pripája zvýšenie celkového komfortu. Keď prídete domov, pripojíte k autu kábel, čo netrvá viac ako pár sekúnd, a o nič viac sa nemusíte starať. Batéria sa pomaly nabíja a dojazd zvyšuje.

Domáce nabíjanie je finančne najvýhodnejšou cestou, výrazne zvyšuje pohodlie a mali by ste ho využívať. Každý elektromobil sa samozrejme dá nabíjať aj z klasickej domácej zásuvky, no ide o veľmi pomalé riešenie, ktoré nemusí vždy stačiť vašim jazdným potrebám. Zo zásuvky môžete nabíjať hodiny a nakoniec to aj tak nemusí dodať dosť energie pre absolvovanie vášho denného nájazdu.

Foto: ŠKODA

Najlepšia cesta? Wallbox!

Ak je to aspoň trochu možné, mali by ste siahnuť po možnosti využívať domácu nabíjačku, takzvaný wallbox. Až s tou sa nabíjanie elektromobilu doma dostáva do tých správnych sfér. Nabíjanie týmto spôsobom je omnoho rýchlejšie a každé ráno môžete odchádzať prakticky s plným dojazdom. Keď do vášho života elektromotoristu vstúpi wallbox, už viac nebudete riešiť to, že by ste sa počas dňa museli zastaviť na niektorej z verejných nabíjacích staníc. Nabíjanie si viete naplno, rýchlo a najlacnejšie zabezpečiť vo vlastnej réžii.

Treba si uvedomiť, že wallbox pre domáce nabíjanie nie je z pohľadu používateľa žiadnou komplikovanou vecou, ktorej by ste sa museli báť. Ak viete používať klasickú zásuvku alebo ste už boli nabíjať na verejnej nabíjacej stanici, tak viete používať aj wallbox. To, čo sa deje v pozadí, vás vôbec nemusí zaujímať.

Stačí vám vedieť len to, že keď konektor wallboxu zapojíte do auta, tak sa spustí nabíjanie. Nabíjanie, ktoré vám veľmi rýchlo dokáže priniesť dostatočný dojazd pre ďalší deň. V porovnaní s bežnou 230V zásuvkou je rozdiel priepastný, hovoríme o násobne rýchlejšom nabíjaní, pričom náročnosť používania je prakticky rovnaká.

Foto: ŠKODA

Komplexné riešenie od A po Z

Ak chcete využívať wallbox, tak potrebujete vedieť, či je na to vaša domácnosť plne pripravená. K tomu potrebujete nájsť niekoho, kto vám vykoná odbornú inštaláciu, inak riskujete možné problémy.

V prípade wallboxov ŠKODA iV sa o žiadnu z týchto vecí starať nemusíte. Škoda vám pomôže s prvotným výberom vhodnej nabíjacej stanice, postará sa o komplexnú kontrolu rozvodov a všetkého potrebného až po odbornú inštaláciu a vypracovanie revíznej správy akceptovanej poisťovňami.

Kľúčová je v tomto prípade skutočnosť, že vám technici pred inštaláciou podrobne preveria všetky technické podmienky, ističe, ako aj energetickú infraštruktúru, aby ste mali istotu, že inštalácia a používanie wallboxu ŠKODA iV budú úplne bezpečné a bezproblémové. V prípade potreby vám taktiež navrhnú a vykonajú úpravy a vy sa nemusíte starať skutočne o nič. Táto jedinečná služba sa nazýva príznačne ŠKODA HOME-check.

Foto: ŠKODA

Po kontrole a príprave v rámci služby ŠKODA HOME-check nasleduje inštalácia wallboxu, ktorá opäť prebieha v réžii profesionálnych technikov. Postarajú sa o odborné pripojenie, spustenie, ale aj vaše zaškolenie. Tým to samozrejme ešte nekončí. Treba povedať, že Škoda to má pri svojich wallboxoch podchytené od A po Z.

Ako používateľovi domácej nabíjacej stanice Škoda ešte poskytuje technickú a zákaznícku podporu, rieši prípadné servisné zásahy a celkovo vám pomáha so všetkými súvisiacimi otázkami.

Wallbox ŠKODA iV je teda komplexným riešením. Škoda vás prevedie všetkými úkonmi. Od prvotnej konzultácie a výberu vhodného modelu až po konečné uvedenie do prevádzky a následnú zákaznícku podporu. Vy si len vyberiete a Škoda sa postará.

Foto: ŠKODA

Aké wallboxy nájdeme v ponuke Škody?

Škoda svoje domáce nabíjačky ponúka v troch verziách – wallbox ŠKODA iV, wallbox ŠKODA iV Connect a wallbox ŠKODA iV Connect+. Z pohľadu maximálneho nabíjacieho výkonu, a teda rýchlosti nabíjania, si sú rovné – maximálna rýchlosť nabíjania dosahuje 11 kW/h. K rozdielu dochádza v tom, akými doplnkovými funkciami disponujú.

Úplným základom je model wallboxu ŠKODA iV, ktorý je vhodný, ak chcete nabíjať doma, a tento proces nepotrebujete nejakým spôsobom ovládať na diaľku. Nenájdete tu totiž podporu pre vzdialené pripojenie, a s tým spojené smart funkcie, ako je prístup z mobilnej aplikácie. Ak hľadáte jednoduché, pohodlné a bezpečné riešenie pre domáce nabíjanie, je to dobrá voľba.

Foto: ŠKODA

Stredný model ŠKODA iV Connect je už doplnený o LAN a Wi-Fi pripojenia, takže k nemu môžete pristupovať aj z mobilnej aplikácie a navyše disponuje autorizáciou cez čipovú kartu RFID. To znamená, že sa hodí napríklad aj do zdieľaných garáži, pretože nabíjanie nie je možné spustiť bez patričného overenia.

Najvyšší model ŠKODA iV Charger Connect+ k tomu všetkému ešte pridáva certifikovaný elektromer a LTE modul. Táto verzia sa hodí skôr do väčších vozových parkov, firiem či zdieľaných garáží, kde bude svoj elektromobil pravidelne a aktívne nabíjať viacero ľudí. Práve vďaka zabudovanému elektromeru je možné sledovať spotrebu jednotlivých používateľov, čo je možné následne využiť pre potreby finančnej kompenzácie. Ak si nie ste istý, ktorý wallbox je tým správnym riešením pre vaše potreby, nezúfajte. S výberom vám Škoda pomôže.

Foto: ŠKODA

 

Článok vznikov v spolupráci so Škoda-Auto.

24. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+