MojElektromobil

Segmentu elektrických áut sa blížia skvelé časy. Čínska automobilka XPeng na konferencii 1024 Tech Day predstavila nové riešenie v oblasti rýchleho nabíjania elektromobilov. Dokonca by sa dalo povedať skutočne extrémne rýchleho nabíjania. Ultrarýchle nabíjacie stanice s výkonom 350 kW dnes už poznáme celkom dobre, no XPeng aktuálne zachádza ešte omnoho ďalej.

200 km za 5 minút

Verejne prezentovala nabíjacie stanice s výkonom 480 kW, vďaka ktorým bude v prípade vybraných elektromobilov s 800 V architektúrou možné už za 5 minút nabíjania získať dostatok energie pre 200 kilometrový dojazd. Stanice dokonca budú vybavené vlastným úložiskom energie, aby sa pri ich využívaní znížil nápor na elektrickú sieť. Súčasne to bude spĺňať aj stabilizačnú úlohu pre nabíjací výkon. Plnou rýchlosťou bez poklesu bude možné nabíjať až 30 elektromobilov okamžite po sebe.

XPeng extrémne rýchle nabíjanie pripravil primárne pre svoje vlastné využitie. Začal totiž s masovou produkciou 800 V architektúry SiC pre elektrické vozidlá, a práve tá bude schopná využívať plný potenciál špičkovej nabíjacej technológie. Ako informuje portál InsideEVs, zverejnené bolo aj demonštračné video, ktoré poukazovalo na skutočnosť, že nové nabíjacie stanice budú schopné batérie elektromobiloch nabiť z 10 na 80% kapacity v priebehu 12 minút.

Zdroj: Xpeng

Kedy presne budú nové nabíjacie stanice s výkonom 480 kW dostupné pre verejnosť nebolo upresnené. Nateraz ide o vec blízkej budúcnosti. Po ich nasadení však už zarytí odporcovia elektromobility prakticky nebudú môcť vykrikovať, že nabíjania elektrických vozidiel zaberá príliš veľa času

Lietajúce auto aj nový autopilot

Čínska automobilka počas konferencie ukázala aj ďalšiu verziu konceptu “lietajúceho auta”, ktoré by sa do predaja malo dostať v roku 2024. Dozvedeli sme sa aj to, že pripravovaná je ďalšia verzia systému autonómnej jazdy Xpilot 4.0. Tá má byť opäť o niečo vyspelejšia a na svoje nasadenie bude pripravená v roku 2023. Len pomerne nedávno pritom došlo k demonštrácii verzie 3.5 priamo v mestskej premávke.

Zdroj: Xpeng
Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Skutočne sa dlho nabíjajú?
27. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+