MojElektromobil

Svoje vlastné elektromobily chce vyrábať aj známy čínsky producent smartfónov Xiaomi. Za týmto účelom v Pekingu vybuduje fabriku s ročnou výrobnou kapacitou 300 000 elektrických vozidiel. To, že sa spoločnosť snaží preraziť do ďalšieho segmentu nie je žiadnym prekvapením. Otvorene o tom hovorí už dlhší čas.

Cenovo dostupný model

Generálny riaditeľ Xiaomi, Lei Jun, dokonca prezradil, že by malo ísť o masám dostupný model s predajnou cenou začínajúcou na približne 13 000€. Aspoň také boli pôvodné plány, či sa túto cenovku nakoniec podarí dodržať ukáže až čas.

Nová výrobná fabrika bude postavená v dvoch etapách. Xiaomi pre svoju divíziu elektromobilov vybuduje aj hlavnú centrálu, ako aj administratívne budovy pre oddelenie predaja a výskumu. Ako ďalej informuje agentúra Reuters, očakáva sa, že výroba bude spustená už v roku 2024, v súlade s plánmi, ktoré Lei Jun ohlásil v októbri.

Obrovská investícia

Technologický gigant počas najbližšej dekády do svojej divízie elektromobilov investuje až 10 miliárd dolárov. Ide o obrovský balík finančných prostriedkov, čo len zdôrazňuje ako vážne berie svoje plány na poli elektromobility. Budúce predaje svojich vozidiel dokonca plánuje podporiť cez existujúce obchody, kde aktuálne predáva smartfóny a pridružené produkty. Obchodná sieť na domácom trhu pozostáva z tisícok obchodov.

Objavili sa aj informácie, že Xiaomi bude elektromobily nejaký čas vyrábať v závodoch Great Wall Motors. Naštartovanie samostatnej výroby vyžaduje množstvo času a úsilia, preto je pomoc zo strany skúsenejšieho partnera určite dobrým krokom.

Ďalší hráči

Xiaomi nie jediným výrobcom smartfónov, ktorý svoju pozornosť začína obracať na trh elektrických vozidiel. Do tohto segmentu podľa neoficiálnych informácií chce vstúpiť aj Apple. Ďalší technologický gigant, Huawei, svoje softvérové a hardvérové riešenia dodáva výrobcom elektromobilov, napríklad pre model Avatr 11 alebo Seres SF5.

Náš tip
Netradičná spolupráca: Shell a NIO spoločne vybudujú stanice na výmenu batérií
29. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+