MojElektromobil

Vyzerá to tak, že čínska značka Xiaomi to myslí s elektromobilitou naozaj vážne. Výrobcu, ktorého poznáme skôr z oblasti smartfónov, príslušenstva a smart domácnosti, teraz budeme častejšie vídavať ako spoločnosť, ktorá vyrába elektromobily. Už prvé elektrické vozidlo, Xiaomi SU7, vzbudilo pozornosť.

Ponúka atraktívny dizajn, skvelé parametre, veľkú batériu a aj poriadny výkon v kombinácii s rýchlym nabíjaním. Presne to, čo elektromobilista potrebuje. Onedlho budú predstavené ďalšie dva modely, pričom jeden z nich bude trochu netradičný. Na tému upozornil portál cnevpost.

Nové EREV vozidlo od Xiaomi

Pôjde o takzvané EREV vozidlo (Extended Raneg Electric Vehicle). Je to vlastne elektromobil s predĺženým dojazdom,. Kombinuje batériový elektrický pohon s dodatočným spaľovacím motorom, ktorý slúži na dobíjanie akumulátora, a tým predlžuje dojazd vozidla.

xiaomi su7
xiaomi su7

Novinka od Xiaomi bude zameraná na používateľov s rodinami a na trh by mala byť uvedená v roku 2026. Od vozidla typu EREV má spoločnosť naozaj veľké očakávania. V minulosti si nechala urobiť niekoľko prieskumov, z ktorých vyplýva, že trh má o takéto vozidlo záujem.

Nemali by ste prehliadnuť:

Tento model bude poňatý trochu inak. Xiaomi sa v ňom bude snažiť použiť čo najviac svojich elektronických komponentov. Súčasti vozidla, ktoré súvisia s bezpečnosťou, budú využívať zariadenia určené pre automobilový priemysel, zatiaľ čo ostatná elektronika by mohla byť priamo od Xiaomi.

Spoločnosť má v oblasti kamier, smart zariadení a podobne veľa skúseností, ktoré by mohla zúročiť aj v novom vozidle. Cieľom výrobcu je mať viac funkcionalít ako konkurencia, čo pravdepodobne so svojím know-how dosiahne bez problémov. Aký bude konečný výsledok, ukáže až čas.

Výroba automobilov je pre Xiaomi dôležitá

Najbližší event spoločnosti sa bude konať už v tomto mesiaci a predstavené na ňom budú nové zariadenia súvisiace so smartfónmi. Časť prezentácie bude venovaná aj automobilom, čo svedčí o tom, že Xiaomi tento segment berie naozaj vážne. Mimochodom, druhé Xiaomi auto ešte predstavené nebolo. Pôjde o elektrické SUV, ktoré dostalo interné označene Lemang a má ísť o priameho konkurenta Tesle Model Y. Tá je mimochodom najpredávanejším elektromobilom všetkých čias a v roku 2023 sa Model Y stal najpredávanejším vozidlom v Európe, kde porazil aj spaľovacie modely. Tento elektromobil by mal byť predstavený v prvej polovici budúceho roka.

Xioami SU7
Xioami SU7 | Zdroj: Xiaomi

EREV vozidlo má interné označenie Kunlun (zaujímavé je, že napríklad Huawei tak označuje ochranné sklo svojich smartfónov) a podľa výrobcu pôjde o zaujímavú alternatívu k spaľovacím a plug-in hybridným vozidlám, pretože spotrebiteľ sa nemusí obávať dojazdu. To sa však nemusí ani majiteľ elektromobilu, o čom sa denno-denne presviedčame počas testovania týchto vozidiel aj my.

Ako funguje EREV pohon?

Fungovanie EREV zahŕňa kombináciu batériového elektrického pohonu a spaľovacieho motora na predĺženie dojazdu. Batéria v EREV vozidle štandardne ponúka dojazd od 50 do 80 km (v závislosti od jej kapacity) a je ju možné nabíjať z externého zdroja. Batéria napája elektrický motor, vďaka ktorému sa auto hýbe.

Keď sa batéria vybije na určitú úroveň, do hry vstúpi malý spaľovací motor, ktorý generuje elektrickú energiu a tá dobíja akumulátor alebo priamo napája elektromotor. Tým sa predlžuje celkový dojazd vozidla. Spaľovací motor sa zapína aj vypína automaticky podľa potreby.

Náš tip
NASCAR predstavuje vlastný elektromobil. Má 1300 koní

 

11. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+