MojElektromobil

NASCAR (National Association for Stock Auto Car Racing) je organizácia, ktorá riadi a organizuje známe preteky v Spojených štátoch. Bola založená v roku 1948 a preslávila sa pretekmi na oválnych dráhach, kde pretekárske vozidlá dosahujú vysoké rýchlosti. Keď sa povie NASCAR, väčšina z vás si predstaví výkonné spaľovacie autá s obrovskými motormi. Nikomu by ani len nenapadol elektromobil.

Už aj NASCAR má elektromobil

V dohľadnej dobe sa na pretekoch asi nezmení nič, no NASCAR už teraz skúma ďalšie cesty a možnosti. Pozerá sa pri tom aj na rastúci trh s elektromobilmi, ktoré určite nemôže zanedbať. A aj z tohto dôvodu vznikol prototyp elektrického NASCAR vozidla, ktorý debutoval minulý víkend na pouličných pretekoch v Chicagu. Na tému upozornil portál caranddriver.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NASCAR on NBC (@nascaronnbc)

Elektromobil má jedinečný vzhľad a v porovnaní s aktuálnymi NASCAR vozidlami, ktoré pretekajú na okruhoch, je podstatne vyšší. Vyzerá skôr ako crossover. Nechýba však agresívna predná časť, svalnatý postoj či hranatá zadná časť, ktorú zakončuje veľké krídlo. Karoséria je vyrobená z kompozitného materiálu na báze ľanu a položená je na upravenom podvozku NASCAR. Riadenie, odpruženie, brzdy a kolesá pochádzajú zo štandardného pretekárskeho vozidla.

Nemali by ste prehliadnuť:

1300 koní a 78 kWh akumulátor

To najdôležitejšie sa už tradične nachádza pod kapotou. Sú tu tri elektromotory (jeden vpredu a dva vzadu), ktoré poháňajú všetky štyri kolesá. Ich celkový výkon je ohromných 1300 koní. Zdrojom energie je kvapalinou chladený akumulátor s kapacitou 78 kWh a nechýba ani rekuperačné brzdenie. Teda presne tak, ako to poznáme z bežných elektromobilov. NASCAR hovorí, že vozidlo je ideálne na bežné jazdenie po cestách, ale ja na ovály.

NASCAR EV
NASCAR EV | Zdroj: NASCAR

Na výrobe tohto prototypu sa podieľali tri automobilky, ktoré sú súčasťou NASCAR – Ford, Chevrolet a Toyota. Skonštruovaný bol inžiniermi, ktorí navrhovali vozidlo Next Gen, ktoré debutovalo v roku 2022. Pri pohľade na toto vozidlo teda prichádza zásadná otázka. Kedy NASCAR plánuje preteky elektromobilov? Na toto však organizácia neodpovedala. Avšak vzhľadom na funkčný prototyp to môže byť skôr, ako by sme očakávali.

Náš tip
Nio a Xpeng chystajú vlastné čipy pre autonómne riadenie vozidiel
10. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+