MojElektromobil

Automobilky Nio a Xpeng podľa webu CNEVPost dokončili navrhovanie svojich vlastných čipov pre autonómne riadenie vozidiel. Onedlho možno očakávať ich nasadenie do prvých automobilov.

Shenji NX9031 sa už nachádza v štádiu testovania

Nio odhalilo svoj úplne prvý vlastný čip určený pre účely autonómneho riadenia 23. decembra v minulom roku počas udalosti Nio Day 2023. Čip je známy ako Shenji NX9031 a je postavený na 5 nm technologickom procese. Prebiehajú prvé testy hotových výrobkov.

Shenji NX9031
Shenji NX9031 | Zdroj: Nio

Firma Nio uviedla, že NX9031 disponuje viac ako 50 miliardami tranzistorov a je porovnateľný až so štyrmi čipmi Nvidia Drive Orin X. Súčasné modely Nio sú založené na platforme NT 2.0, ktoré sú štandardne dodávané so štvoricou čipov Orin X. Ich celkový výpočtový výkon dosahuje 1016 Tops. Shenji NX9031 bude aplikovaný v automobile ET9, čo je vlajkový sedan, ktorý je už k dispozícii na predobjednanie. Prvé dodávky však nastanú až počas prvej štvrtiny roka 2025.

Čipy pre autonómne riadenie budú mať aj firmy Xpeng a Li Auto

Vlastný čip od Xpeng je momentálne v štádiu prechodu z fázy návrhu do fázy výroby. Nastáva tak kľúčový krok pre spustenie masovej výroby a komercializácii samotného produktu. Prvé výsledky výroby by sa mali objaviť už o mesiac, teda v auguste.

Podobný vlastný projekt s kódovým označením “Schumacher” má aj spoločnosť Li Auto. Hoci bol projekt spustený v porovnaní s Nio a Xpeng neskôr, produkcia čipov by mala začať ešte v priebehu tohto roka.

Nio buduje svoj tím na vývoj čipov od roku 2020. V súčasnosti pre ňu v tomto odvetví pracuje cez 800 zamestnancov. Okrem čipov pre autonómne riadenie sa zaoberali napríklad aj vývojom LiDAR senzorov s hlavným radičom Yangjian (NX6031). Ten bol vydaný 23. septembra 2023.

9. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+