MojElektromobil

Svoj podiel na trhu s elektromobilmi si chcú niekedy uchmatnúť aj firmy, ktoré sa doteraz veľmi výrobou áut takmer vôbec nezaoberali. Jednou z takých je aj spoločnosť Huawei, ktorá v spolupráci s Luxeed priniesla na trh svoj prvý elektromobil.

Aktualizácia: článok sme doplnili o živé fotografie z výstavy MWC 2024 v Barcelone

Nezaostáva však ani konkurencia. Napríklad také Xiaomi už dlhší čas chystá príchod svojho vlastného elektromobilu. Po prvotných únikoch informácií sme sa v závere roka 2023 dočkali aj formálnej premiéry nového modelu Xiaomi SU7.

Spoločnosť Xiaomi poznáme najmä z oblasti smartfónov, no zaoberá sa napríklad aj produktami smart domácnosti. V spoločnosti však cítia, že sa môžu stále posúvať na ďalšie trhy a vyplniť nové segmenty. Jedným z nich je aj sektor elektromobility, kam prináša svoj dlho očakávaný elektromobil. Prvé informácie o ňom sa do obehu dostali prostredníctvom požiadavky na udelenie predajnej licencie v Číne.

Xiaomi SU7 a SU7 Max

Dizajn elektromobilov odhalili prvé fotografie z licencie, ktorá prezradila aj to, že dostupné budú dve verzie – základ Xiaomi SU7 a výkonnejšie prevedenie Xiaomi SU7 Max. Obidva by sa mali vyrábať v Pekingu prostredníctvom spoločnosti BAIC Group.

Elektromobil Xiaomi oficiálne: 800 kilometrový dojazd, ultrarýchle nabíjanie

Elektromobil Xiaomi SU7 dnes za sebou má už aj oficiálnu premiéru, ktorá prakticky potvrdila predošlé úniky, priniesla fotografie a niekoľko nových informácií. Téme sa venoval portál CarNewsChina. Modely Xiaomi SU7 a Xiaomi SU7 Max sú veľmi podobné, no predsa len majú pár rozdielov.

Verzia MAX je ťažšia, pretože váži 2 205 kg, pričom SU7 má “len” 1 980 kg. Rozlišujú sa aj v maximálnej rýchlosti, kde SU7 dokáže ísť maximálne 210 km/h a verzia MAX až 265 km/h.

Rozmerovo sú na tom rovnako, pričom oba modely majú 4 997 x 1 963 x 1 455 mm. Rázvor vozidla je 3 000 mm, a teda miesta vo vnútri určite bude dostatok. Predný kufor, takzvaný “frunk” má objem 105 litrov a zadný batožinový priestor 517 litrov.

Zdroj: Xiaomi

Inžinieri veľkú pozornosť venovali aj aerodynamike, pretože elektrické Xioami má koeficient odporu vzduchu 0,195. Pre porovnanie, Porsche Taycan ma koeficient odporu vzduchu 0,22 a Tesla Model S Plaid sa pýši hodnotou 0,208. Xiaomi na to so svojou prvotinou teda ide poriadne zostra.

K dispozícii budú mať zákazníci dve výkonnostné verzie. Tá prvá prichádza s jedným motorom, výkonom 220 kW, krútiacim momentom 400 Nm a pohonom zadných kolies. Z nuly na stovku sa rozbehne za 5,28 sekundy. Osadená je tu batéria s kapacitou 73,6 kWh pre dojazd 668 kilometrov, avšak podľa metodiky CLTC, ktorá nie je tak prísna ako naša európska norma WLTP.

Druhú možnosť s prívlastkom “Max” poháňa všetky kolesá a obsahuje 2 elektromotory s kombinovaným výkonom 425 kW a krútiacim momentom 838 Nm. Výkonnejšia verzia sa sa na stovku rozbehne za 2,78 sekundy a konkurovať bude napríklad dobre známemu elektromobilu Tesla Model S Plaid. Xiaomi SU7 Max do vienka dostáva batériu s kapacitou 101 kWh pre dojazd až 800 kilometrov, opäť podľa metodiky CLTC.

Model stojí na 800 V architektúre, čo sa podpisuje na podpore ultrarýchleho nabíjania. Už 5 minút nabíjania má priniesť dostatok energie na 220 kilometrový dojazd a 15 minútové nabíjanie to posúva až na 510 kilometrov.

Vozidlá do predaja prichádzajú s operačným systémom HyperOS priamo od Xiaomi. Ten má slúžiť pre lepšie prepojenie všetkých zariadení v ekosystéme, no okrem toho aj prispôsobenie infotainmentu napríklad aj na hranie hier či sledovanie filmov.

V interiéri nájdeme hlavnú 16,1-palcovú dotykovú obrazovku, 7,1-palcový displej pre vodiča, ako aj dvojicu obrazoviek pre pasažierov na zadných sedadlách. Nechýba ani Head-Up Display pre zobrazovanie informácií z navigácie vozidla.

Asistenčný systém Xiaomi Pilot získava a spracováva informácie z LIDARu, 3 milimetrových vlnových radarov, 11 HD kamier a 12 ultrasonických radarov. Prvky autonómnej jazdy je možné využívať na diaľnici, pre parkovanie a “privolanie auta”, teda prakticky pre vyparkovanie z miesta.

Oficiálne fotky | Zdroj: Xiaomi

Xiaomi chce unifikovať svoj systém pod heslo Človek x Auto x Domov, čo má za cieľ zjednodušiť používanie všetkých zariadení v ekosystéme. Podľa všetkého sa však ale nemusí jednať o rovnaký operačný systém, aký výrobca používa vo svojich smartfónoch. Môže ísť len o nejakú jeho odnož a špeciálne prispôsobenie aj pre svoje budúce elektromobily.

Náš tip
Dotácie pre elektromobily fungujú. Kedy sa dočkáme u nás?
28. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+