MojElektromobil

Svoj podiel na trhu s elektromobilmi si chcú niekedy uchmatnúť aj firmy, ktoré sa doteraz veľmi výrobou áut takmer vôbec nezaoberali. Jednou z takých je aj spoločnosť Huawei, ktorá v spolupráci s Luxeed priniesla na trh svoj prvý elektromobil. Nezaostáva však ani konkurencia. Napríklad také Xiaomi už dlhší čas chystá príchod svojho vlastného elektromobilu. Teraz unikli jeho prvé informácie, ktoré priniesol portál AndroidAuthority.

Spoločnosť Xiaomi poznáme najmä z oblasti smartfónov, no zaoberá sa napríklad aj produktami smart domácnosti. V spoločnosti však cítia, že sa môžu stále posúvať na ďalšie trhy a vyplniť nové segmenty. Jedným z nich je aj sektor elektromobility, kam sa chystajú priniesť svoj dlho očakávaný elektromobil. Prvé informácie o ňom dostávame prostredníctvom požiadavky na udelenie predajnej licencie v Číne.

Xiaomi SU7 a SU7 Max

Dizajn elektromobilov odhalili prvé fotografie z licencie. Obidva by sa mali vyrábať v Pekingu prostredníctvom spoločnosti BAIC Group. Autá sú veľmi podobné, no predsa len majú pár rozdielov. Verzia MAX je ťažšia, pretože váži 2 205 kg, pričom SU7 má „len“ 1 980 kg. Rozlišujú sa aj v maximálnej rýchlosti, kde SU7 dokáže ísť maximálne 210 km/h a verzia MAX až 265 km/h.

Rozmerovo sú na tom rovnako, pričom oba modely majú 4 997 x 1 963 x 1 455 mm. K dispozícii budú mať zákazníci dve výkonnostné verzie. Tá prvá prichádza s jedným motorom a výkonom 220 kW a pohonom zadných kolies. Druhá možnosť poháňa všetky kolesá a obsahuje 2 elektromotory 220 kW a 275 kW. Rázvor vozidla je 3 000 mm, a teda miesta vo vnútri určite bude dostatok.

Podľa fotografií by na trh mala prísť aj verzia s označením „Pro“, no zatiaľ vôbec nevieme povedať v čom sa má odlišovať. Čo však vieme s istotou povedať je, že vozidlá budú mať zabudovaný systém HyperOS priamo od Xiaomi. Ten má slúžiť pre lepšie prepojenie všetkých zariadení v ekosystéme, no okrem toho aj prispôsobenie infotainmentu napríklad aj na hranie hier či sledovanie filmov.

xiaomi
Uniknuté zábery | Zdroj: AndroidAuthority

Xiaomi chce unifikovať svoj systém pod heslo Človek x Auto x Domov, čo má za cieľ zjednodušiť používanie všetkých zariadení v ekosystéme. Podľa všetkého sa však ale nemusí jednať o rovnaký operačný systém, aký výrobca používa vo svojich smartfónoch. Môže ísť len o nejakú jeho odnož a špeciálne prispôsobenie aj pre svoje budúce elektromobily.

Náš tip
Dotácie pre elektromobily fungujú. Kedy sa dočkáme u nás?
16. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+